Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija spremna za potpisivanje sporazuma o nestalim licima sa Kosovom.
"Mi smo spremni da potpisujemo sporazum o nestalim osobama. Svesni smo da treba da živimo jedni pored drugih", istakao je Vučić nakon polaganja venca na Spomenik junacima sa Košara.
Timovi sa Kosova i iz Srbije sastajali su se nekoliko puta kako bi razgovarali o pitanju nestalih lica tokom rata na Kosovu.
Pitanje nestalih lica je pokrenuto i u okviru dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa, koji se posredstvom Evropske unije vodi u Briselu.
Jedan visoki diplomata EU je krajem aprila rekao da su Kosovo i Srbija "veoma blizu" potpisivanja dva sporazuma o nestalim licima, ali do sada taj sporazum nije zvanično postignut.
Prethodno je kosovski premijer Aljbin (Albin) Kurti zatražio da se sa čela srpske komisije za nestale smeni Veljko Odalović, jer je član Socijalističke partije Srbije koju je 90-ih vodio tadašnji predsednik Slobodan Milošević.
Tokom rata na Kosovu 1998-1999. ubijeno je oko 13.000 osoba iz svih etničkih zajednica, preko 800.000 je bilo raseljeno a oko 6.000 nestalo.
U masovnim grobnicama u Srbiji pronađeno je na stotine tela ubijenih kosovskih Albanaca. Do sada je iz Srbije na Kosovo vraćeno oko 1.000 posmrtnih ostataka.
Na poslednje pretraženoj lokaciji, Štavalj na jugu Srbije, koja je pretraživana 13 dana, 25. maja je konstantovano da nisu pronađeni posmrtni ostaci.
Istog dana komisija Vlade Kosova za nestale saopštila da, iako je od predstavnika srpskih institucija neprestano tražila da podele svaku informaciju iz njihove arhive, uključujući i za lokaciju Štavalj, "to se nije desilo".
Sa druge strane, predsednik komisije za nestala lica Vlade Srbije, Veljko Odalović, to je demantovao.
Upitan šta očekuje od sastanka lidera EU i Zapadnog Balkana 23. juna u Briselu, Vučić je kazao da će "biti interesantno".
"Prvi put da niko ne zna šta će se desiti, ja mogu samo da nagađam. Sad čekam da Prištinu nagrade viznom liberalizacijom i da obrazlože kako će njih da nagrade a druge neće", kazao je predsednik Srbije.
Predsednik Srbije je naveo i da evroskepticizam raste svakog dana.
Pokušaćemo da postavimo stvari racionalno. Da li možemo bez Evrope i investicija ne možemo, da li smo presrećni zbog njihovih (EU) izjava o KiM? Pa nije niko, moramo da vodimo racionalnu politiku. Imaćemo politiku koja ima legitimitet u narodu", naveo je on.
Vučić je venac položio 14. juna povodom 23. godišnjice završetka bitke na Košarama, koja se vodila između pripadnika Vojske Jugoslavije (VJ) i Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).
Bitka na Košarama (karaula na obroncima Prokletija), čiju godišnjicu zvaničnici u Srbiji obeležavaju svake godine, trajala je od 9. aprila do 14. juna 1999. godine, oko graničnog prelaza na granici Jugoslavije i Albanije.
Kako se procenjuje na obe strane stradalo je na desetine boraca.
Bitka za Košare je zvanično završena kada se Vojska Jugoslavije na osnovu Kumanovskog sporazuma, kojim je i okončano tromesečno bombardovanje tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, povukla sa Košara.
Košare su još jedno mesto na ratnoj mapi bivše Jugoslavije o kome postoje dve istine. Dok se u Srbiji snimaju filmovi, imenuju ulice i dižu spomenici "herojima sa Košara", svakog 9. aprila Albanci proslavljaju "pad Košara" kao svoju najveću vojnu "pobedu", a na groblju na dnu karaule i kraj spomenika palim borcima OVK-a, okupljaju se porodice poginulih i najviši zvaničnici kosovskih vlasti.