U Vladi Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), jednog od entiteta u BiH, odbacili su tvrdnje lidera Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) Nermina Nikšića, da su uplatili novac državi Srbiji za osiguranje nabave ruskih vakcina.
„Nije tačno da je Vlada Federacije BiH uplatila bilo kakav novac Srbiji za vakcinaciju bh. građana. Tačno je da je Vlada u pregovorima sa svim proizvođačima i da je zaključila ugovor za nabavku 500.000 vakcina Sinopharm“, navodi se u saopštenju iz Vlade FBiH od utorka, 15. juna.
Nermin Nikšić je svoju tvrdnju iznio kao poslanik SDP-a BiH na zasijedanju Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, u utorak, 15. juna u Sarajevu.
Informaciju o tome je, kako kaže, dobio „iz relevantnih diplomatskih krugova".
Nikšić je pitao predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, Zorana Tegeltiju, da li mu je poznato da je Vlada Federacije uplatila novac Republici Srbiji kako bi osigurala nabavku ruskih vakcina.
„Naravno da su iz Rusije upozorene vlasti u Srbiji da samo Ruska Federacija može ugovarati prodaju i isporuku vakcina trećim državama. To je bio razlog zašto vakcine nisu dostavljene, a naravno da se novac nije mogao vratiti u budžet, pa je pronađeno solomonsko rješenje da se građanima omogući besplatno vakcinisanje u Srbiji“, rekao je Nikšić.
On je zatržio da se ispitaju navodi o tome te da se o svemu izvijesti i Parlament BiH.
„Mada me ništa više ne može iznenaditi kada je riječ o našim vlastima, smatram da javnost zaslužuje istinu. Ako se ispostavi da je ovo tačno, poteže se pitanje krivične odgovornosti nadležnih“, pored ostalog je rekao Nikšić u Parlamentu BiH.
Predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija, u odgovoru je rekao da njemu „ne djeluje logičnom“ informacija da Srbija novac koji je dobila od Federacije BiH, vraća građanima kroz humanitarne aktivnosti.
„Ali, provjerićemo informaciju kroz bh.diplomatsku mrežu da li postoji neka uplata iz Bosne i Hercegovine u Srbiju, za ruske vakcine“, poručio je Tegeltija.
Vlada Federacije BiH u svom saopštenju takođe navodi da od Nermina Nikšića traži dokaze za tvrdnju koju je iznio na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, a koji su već izazvali veliko uznemiravanje javnosti.
„Podsjećamo, svuda u svijetu za nabavku vakcina su zadužene države i da su vakcine postale sredstvo geopolitike što se pokazalo, nažalost, i u našem regionu. I ponavljamo da Vlada Federacije BiH pregovara sa svim proizvođačima, od SAD-a, preko Kine, do Rusije“, navodi se u saopštenju Vlade Federacije BiH.
Vlada Federacije BiH i Vlada Kantona Sarajevo (jedan od 10 kantona u FBiH) 15. aprila potpisale su sporazum o zajedničkoj nabavci vakcine Sputnik iz Rusije, preko domaće kompanije Bosnalijek.
Dogovorena je nabavka 500.000 vakcina Sputnjik V koja još nema odobrenje Evropske agencije za lijekove (EMA) ni Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
Predviđeno je da 200.000 ide za Kanton, a 300.000 za ostale dijelove Federacije BiH.
Iz Vlade FBiH 10. juna je saopšteno da je potpisan ugovor i sa Kinom o direktnoj nabavci 500.000 vakcina kineskog proizvođača Sinopharm.
Tada je navedeno i da se radi na nabavci Pfizer vakcine u saradnji sa državnim institucijama. Za tu nabavku zaduženo je Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Srbija je, odlukom iz aprila Kantonu Sarajevo donirala 20.000 vakcina.
Od 3. juna svi građani BiH mogu se besplatno vakcinisati u Srbiji, te dobiti certifikat.
Prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH ukupno u BiH za dva njena entiteta Republiku Srpsku i Federaciju BiH, te Brčko Distikt nabavljeno je više pd 530.000 doza vakcina putem COVAX i EU4HEALTH mehanizma te donacija i direktne nabavke.