Dostupni linkovi

Osmani: Srbija ’preti’ Kosovu jer sprovodi zakon


Predsednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen i predsednica Kosova Vjosa Osmani na pres konferenciji, Priština, 27. oktobar 2022.
Predsednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen i predsednica Kosova Vjosa Osmani na pres konferenciji, Priština, 27. oktobar 2022.

Predsednica Kosova Vjosa Osmani je izjavila da srpske "ilegalne paralelne strukture" stoje iza "zastraštivanja" pripadnika srpske zajednice na severu Kosova koji odluče da poštuju vladavinu prava i preregistruju svoja vozila sa srpskim oznakama na RKS (Republika Kosovo).

Podsetila je da je 26. oktobra na severu Kosova zapaljen automobil koji je preregistrovan, što je ranije za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio i zamenik direktora Policije Kosova za region sever, Besim Hoti.

To nije prvi slučaj paljenja automobila osobama koje odluče da se odazovu procesu preregistracije.

Proces preregistracije vozila sa srpskim oznakam, koje izdaju organi Srbije, završava se 31. oktobra a stav kosovskih vlasti je do sada bio da se rok neće produžavati, odnosno da je jednom već bio produžen kako bi se izbegla eskalacija situacije.

Kosovske vlasti su 31. jula, nakon što su Srbi na severu podigli barikade, odložile proces preregistracije na mesec dana, odnosno umesto 1. avgusta počeo je 1. septembra.

Procenjuje se da na Kosovu ima oko 10. 000 automobila sa oznakama gradova na Kosovu koje izdaju srpski organi. Radi se uglavnom o KM (Kosovska Mitrovica) tablicama, koje vlasti Kosova smatraju nelegalnim, ali su ih u opštinama na severu tolerisali do sada.

Kosovska predsednica je podvukla da proces preregistracije nije uperen protiv pripadnike srpske zajednice i dodala da su pred zakonom svi jednaki.

"Napadi na naše građane iz redova srpske zajednice ali i činjenica da preko 90 odsto Srba već preregistrovalo nelegalne tablice u RKS je dokaz da ova akcija nije protiv građana iz srpske zajednice", rekla je Osmani na konferenciji za novinare nakon sastnaka sa predsednicom Evropske komisije Ursule Fon der Lajen.

Ona je rekla da se Kosovo bori protiv "kriminalnih grupa" i u tom kontekstu pomenula Milana Radoičića, potpredsednika Srpske liste, vodeće partije kosovskih Srba koja ima podršku Beograda.

Radoičić se nalazi na crnoj listi SAD zbog umešanosti u međunarodni kriminal. Takođe, Kosovo ga traži zbog zastrašivanja svedoka u slučaju Brezovica, koji se tiče nelegalne gradnje.

Francusko-nemačka inicijativa

Govoreći o inicijativi Francuske i Nemačke za o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, Osmani je rekla da će se kosovski lideri sastati sa zvaničnicima iz Berlina i Pariza kako bi se upoznali sa detaljima.

Ponovila je da francusko-nemačka inicijativa ima za cilj intenziviranje dijaloga.

Sjedinjene Države i Evropska unija su se već izjasnile da podržavaju francusko-nemački predlog.

Mediji na Kosovu su takođe preneli da predlog za sad ne predviđa da Srbija prizna Kosovo, ali predviđa da kosovsku državu prizna preostalih pet članica EU koje to nisu uradile: Španija, Rumunija, Kipar, Grčka i Slovačka.

Kosovo i Srbija vode dijalog o normlaizaciji odnosa od 2011. godine, posredstvom Evropske unije. Do sada je potpisano preko 30 sporazuma ali većina nije implementirana na terenu.

XS
SM
MD
LG