Vijeće sigurnosti UN-a pokušat će u četvrtak, 21. decembra ponovno glasati o rezoluciji u Gazi, nakon što je ono nekoliko puta odgođeno zbog nemogućnosti dogovora.
Vijeće, kritizirano zbog svog nedjelovanja od početka rata između Izraela i Hamasa, danima pregovara o novom tekstu rezolucije čiji su pokrovitelji Ujedinjeni Arapski Emirati.
Glasanje prvobitno planirano za ponedjeljak odgađano je nekoliko puta, posljednji put u srijedu na zahtjev Amerikanaca koji su 8. decembra stavili veto na prethodni tekst kojim se pozivalo na "trenutni prekid vatre" u Pojasu Gaze, koji granatiraju izraelske snage u znak odmazde za krvavi napad Hamasa 7. oktobra.
Nakon sedmodnevnog primirja koje je završilo 1. decembra, pojačan je međunarodni pritisak za novu pauzu u borbama, koja bi omogućila oslobađanje više talaca i ulazak veće količine međunarodne pomoći na mali teritorij zahvaćen humanitarnom katastrofom, pod potpunom izraelskom opsadom od 9. oktobra.
Prvo primirje omogućilo je oslobađanje 105 talaca i 240 Palestinaca iz izraelskih zatvora.
No Izrael isključuje bilo kakav prekid vatre prije "eliminacije" Hamasa, koji je na vlasti od 2007. u Gazi i koji su SAD, EU i Izrael klasificirali kao terorističku organizaciju.
Rat će se "nastaviti do eliminacije Hamasa, do pobjede. Oni koji misle da ćemo stati nisu u dodiru sa stvarnošću", ponovio je premijer Benjamin Netanyahu u srijedu.
Dužnosnik Hamasa rekao je za agenciju AFP u Gazi da su "potpuni prekid vatre i povlačenje izraelske okupacijske vojske iz Gaze preduvjet za bilo kakve ozbiljne pregovore o razmjeni izraelskih talaca za palestinske zarobljenike".
Hamas je u srijedu objavio da je izraelska ofanziva u Gazi ostavila 20.000 mrtvih, u trenutku kada posjeta Kairu čelnika islamističkog pokreta Ismaila Hanije i pregovori iza zatvorenih vrata oživljavaju nade u novo primirje na opkoljenom palestinskom području.
Uprkos pozivima da se poštede civili, smrtonosni izraelski napadi na Pojas Gaze nastavljaju se, kao i kopnene borbe, dok polovica civilnog stanovništva pati od ekstremne ili teške gladi, navodi UN.
Izrael je obećao uništiti Hamas kao odgovor na napad koji je 7. oktobra izveo militantni pokret na njegovu tlu, a koji je ostavio oko 1.140 mrtvih, uglavnom civila, navodi AFP na temelju najnovijih službenih izraelskih podataka.
Oko 250 ljudi također je uzeto kao taoci, od kojih je 129 još uvijek zatočeno u Gazi, prema podacima Izraela.
Hanija je otputovao u srijedu u Kairo na razgovore s egipatskim dužnosnicima, uključujući o "privremenom jednosedničnom primirju u zamjenu za oslobađanje 40 izraelskih talaca", rekao je izvor blizak Hamasu rekao je za AFP.
Ti pregovori zasad nisu dali rezultate, rekli su za BBC i Wall Street Journal izvori bliski temi, ali će se nastaviti.
Istovremeno, jačaju međunarodne kritike protiv izraelske vojne kampanje.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron upozorio je u srijedu Izrael da borba protiv terorizma ne znači "sravniti sve u Gazi".
Podsekretar UN-a za humanitarna pitanja Martin Griffiths opisao je nastavak sukoba kao "neizbrisivu mrlju na našoj kolektivnoj savjesti".
Međutim, američki državni sekretar Antony Blinken, čija je zemlja glavni saveznik Izraela, rekao je da svijet mora pojačati pritisak na Hamas, a ne samo na Izrael.