Dostupni linkovi

Usvojen Program obilježavanja 26. godišnjice genocida u Srebrenici


Prizor iz Memorijalnog centra Potočari - Srebrenica (juni 2021.)
Prizor iz Memorijalnog centra Potočari - Srebrenica (juni 2021.)

U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari održan je 21. juna treći sastanak Organizacionog odbora, te usvojen konačan Program obilježavanja 26. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone Ujedinjenih nacija Srebrenica" iz jula 1995. godine.

Predsjednik Organizacionog odbora Hamdija Fejzić istakao je da aktivnosti za obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici kreću od 1. jula i trajaće 17 dana.

Kao i prošle, "Marš mira" će i ove godine biti organizovan u skladu sa epidemiološkim mjerama, a do 1. jula biće spreman za održavanje.

"Interes je, kao i svake godine, veliki, s tim da se moramo organizovati u skladu sa mjerama koje su na snazi. U proteklom periodu izvršen je obilazak trase, a u narednim danima radićemo na njenom uređenju", istakao je Zulfo Salihović, predsjednik pododbora za "Marš mira".

Marš mira svake godine predvode preživjeli Srebreničani koji u dužini od 100 kilometara prolaze put kojim su 1995. bježali muškarci od Vojske Republike Srpske (VRS).

Na sastanku Organizacionog odbora saopšteno je i da su porodice 16 žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine u Srebrenici do sada dale saglasnost za ukop na kolektivnoj dženazi 11. jula u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari.

Srebrenica: Genocid u tri čina
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:11:42 0:00

Od 2003. godine u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari obavljeno je 20 kolektivnih dženaza. U proteklih 18 godina ukopane su 6.652 identifikovane žrtve genocida.

U genocidu u Srebrenici 11. jula 1995. godine snage VRS-a i paravojnih snaga iz Srbije ubile su više od 8.000 Bošnjaka.

U tom gradu i okolnim opštinama ekshumirane su 94 masovne grobnice, a posmrtni ostaci više od 6.900 žrtava su identifikovani.

Još se traga za više od 1.000 nestalih.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je prvi put ustanovio da se u Srebrenici desio genocid još 2001. godine, u presudi protiv generala Vojske Republike Srpske (VRS) Radislava Krstića. Krstić je osuđen na kaznu zatvora od 35 godina, koju trenutno služi u zatvoru u Poljskoj.

Za genocid u Srebrenici i druge zločine 2019. godine na doživotnu kaznu zatvora osuđen je i bivši predsjednik Republike Srpske (RS) i vrhovni komandant VRS-a, Radovan Karadžić, koji od nedavno svoju kaznu služi u zatvoru u Velikoj Britaniji.

Takođe, još 13 bivših pripadnika Vojske i policije RS, osuđeno je za genocid počinjen Srebrenici.

Posljednja presuda za genocid izrečena je Ratku Mladiću, koji je 8. juna osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

XS
SM
MD
LG