Dostupni linkovi

Beogradski univerzitet: Akademija gdje dvije studentice nastavljaju školovanje nije u našem sastavu


Rifat Škrijelj
Rifat Škrijelj

Univerzitet u Beogradu je u srijedu na upit Radija Slobodna Evropa odgovorio da nema komentar o najavi potencijalnog prekida saradnje sa Univerzitetom u Sarajevu.

"Ustanova koja se pominje kao ona na kojoj će dve studentkinje iz Sarajeva nastaviti školovanje (Akademija za nacionalnu bezbednost) nije članica Univerziteta u Beogradu. Rektorat Univerziteta u Beogradu i nijedan fakultet u njegovom sastavu, do vašeg javljanja, nisu u vezi sa pomenutim slučajem imali bilo kakav upit ili obaveštenje", navodi se u odgovoru Univerziteta u Beogradu.

Do odgovora dolazi nakon što je 19. jula rektor sarajevskog Univerziteta Rifat Škrijelj izjavio kako će njegov univerzitet razmotriti saradnju sa beogradskim, ukoliko dvije studentice sarajevskog Fakulteta za kriminalistiku budu studirale, kako je najavljeno, u susjednoj zemlji.

Riječ je o studenticama koje su 11. jula, na dan obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici, veličale ratne zločince i širile mržnju.

Veličanje ratnih zločina je, prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine, krivično djelo.

Generalni direktor firme "Sarajevo-gas" Nedeljko Elek izjavio je 15. jula da će ove studentice na poziv direktora Bezbednosno-informativne agencije Srbije Aleksandra Vulina nastaviti školovanje u Beogradu na Akademiji za nacionalnu bezbednost.

Elek je tada rekao i da će studentice biti stipendistice države Srbije.

[U Memorijalnom centru Potočari ukop 30 žrtava genocida nad Bošnjacima, koji su u julu 1995. godine počinile snage Vojske Republike Srpske, 11. juli]

'Rukama kojim nosi svoje najmilije, nek nosi i duše naših nevinih žrtava': Ukopano trideset žrtava genocida u Srebrenici
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

Rektor Univerziteta u Sarajevu je u srijedu naveo kako "stavove iz Srbije da će tamo dobiti stipendiju ne želim komentirati, jer dolaze iz svijeta politike".

"Oni koji nisu dobrodošli na univerzitetu u Srbiji, pa bi bili isključeni, posebno kada bi bila u pitanju slična djela, nisam siguran da bi nam ovom univerzitetu našli svoje utočište", rekao je rektor Rifat Škrijelj.

Naveo je i kako će studentice, koje su odstupile od pravila univerziteta, snositi konsekvence, ne navodeći koje, te da na sarajevskom univerzitetu nema mjesta za one koji veličaju ratne zločine i genocid, bez obzira da li se radilo o studentima ili profesorima.

"Pozivam studente da se suzdrže od zapaljive retorike i prema onima koji studiraju iz Republike Srpske se mora odnositi korektno, jer oni nisu krivi za postupke ove dvije studentice", kazao je Škrijelj.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 13. jula formiralo predmet protiv studentica na osnovu prijave Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

Akademija u Beogradu bez odgovora o studentkinjama iz Sarajeva

Iz Akademije za nacionalnu bezbednost u Beogradu navedeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da "nisu upoznati sa navodima" iz upita u vezi sa dve studentkinje iz Sarajeva, te da stoga "nisu u mogućnosti da odgovore na pitanja".

U pitanju su studentkinje Valentina Vujičić i Slađana Todić.

RSE je zatražio od Akademije odgovore na pitanja zbog čega je upućen poziv da one nastave školovanje u njihovoj ustanovi i na osnovu kog kriterijuma je doneta odluka da budu stipendistkinje države Srbije nakon njihovih objava na društvenim mrežama.

Kako je odgovoreno 18. jula da nemaju saznanja o tim navodima, RSE je istog dana uputio dodatno pitanje da li su studentkinje upisane u tu ustanovu, odnosno da li su obavešteni da će kod njih nastaviti školovanje.

Akademiju za nacionalnu bezbednost osnovala je Vlada Srbije na predlog Bezbednosno-informativne agencije.

Jedna od studentkinja je veličala Ratka Mladića osuđenog za ratne zločine, a druga se slikala sa podignuta tri prsta i u majici sa likom četničkog vojvode Mitra Maksimovića Manda.

Mladić je pred Haškim tribunalom osuđen na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovečnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u Bosni i Hercegovini 1992-1995.

Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković je 18. jula zatražio zvaničan stav Srbije nakon što je saopšteno da će studentkinje nastaviti školovanje u Beogradu.

O indeksu Sebije Izetbegović

Rektor Univerziteta u Sarajevu je na konferenciji na novinare u srijedu rekao i da je pod pritiskom i da su mu upućene prijetnje advokatskog tima Sebije Izetbegović.

"Pozivam ih da prestanu sa prijetnjama. Upućivane su lažne prijave i u fokusu advokatskog tima Izetbegović je pokušaj osvete Rifatu Škrijelju. To je odmazda protiv rektora i pozivam ih da prestanu", rekao je rektor.

"Ima sud, pokrenuli su tri postupka i neka dokažu da gospođa Izetbegović dokaze da ima sve ono što mi nismo od novembra do juna", kazao je on, komentarišući, između ostalog, naredbu Tužilaštva Kantona Sarajevo od 18. jula o neprovođenju istrage o vjerodostojnosti indeksa direktorice Univerzitetsko-kliničkog centra u Sarajevu, Sebije Izetbegović.

Tužilaštvo je navelo kako nema elemenata krivičnih djela krivotvorenje isprave, prevare, niti bilo kojeg drugog krivičnog djela, te da je njen indeks autentičan.

Škrijelj je kazao kako je Tužilaštvo postupalo po svojoj metodologiji, a da univerzitet radi po pitanju naučne odgovornosti.

"Sve odluke univerziteta ostaju na snazi, dok sud ne donese drugačije odluke, to je odluka o brisanju magisterija i zvanje redovnog zvanja profesora. Odluku o brisanju magisterija nismo proveli, jer je opštinski sud donio mjeru osiguranja koja je na snazi do sljedeće sudske odluke, dok se Kantonalni sud ne očita po žalbi koju je podnio univerzitet.

Kada taj sud kaže svoj stav, onda ćemo znati šta će biti sa tom mjerom osiguranja. Nismo je objavili u Službenom glasniku, jer čekamo odluku suda. U slučaju magisterija, Izetbegović je brisana iz registara, a to je bio preduslov za prijavu doktorata i izbor u akademskog zvanja", rekao je Škrijelj.

Šta je prethodilo u slučaju Izetbegović?

Medicinski fakultet u Sarajevu je Sebiji Izetbegović priznao postdiplomske ispite, koje je navodno položila u Zagrebu.

Međutim, dokazi o tim položenim ispitima nisu nađeni u nadležnim institucijama Republike Hrvatske.

Sebiji Izetbegović, prvo je izbrisano zvanje magistrice, potom zvanje redovne profesorice na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, da bi Senat Univerziteta u Sarajevu 13. aprila poništio i njen doktorat.

Izetbegović je direktorica Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu i supruga Bakira Izetbegovića, predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA).

XS
SM
MD
LG