Dostupni linkovi

Ukrajina i UN pozivaju na produženje crnomorskog ugovora o izvozu žita


Brod "Severni vetar" sa pošiljkom žita iz Ukrajine spreman za inspekciju u Istanbulu, oktobar 2022.
Brod "Severni vetar" sa pošiljkom žita iz Ukrajine spreman za inspekciju u Istanbulu, oktobar 2022.

Ukrajinski predsednik i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pozvao je u sredu na produženje sporazuma sa Moskvom koji je omogućio Ukrajini da izvozi žito preko crnomorskih luka tokom ruske invazije.

Predsednik Volodimir Zelenski rekao je posle razgovora sa Guterešom u Kijevu da je Inicijativa za crnomorsko žito neophodna svetu, a šef UN je podvukao njen značaj za globalnu bezbednost hrane i cene hrane.

Sporazum od 120 dana, u kojem su posredovale Ujedinjene nacije i Turska prošlog jula, a koji je produžen u novembru, biće obnovljen 18. marta ako se nijedna strana ne protivi, piše agencija Rojters.


Ruski zahtevi, međutim, još nisu ispunjeni, rekao je turski diplomatski izvor, dodajući da Ankara "vrlo naporno radi" da osigura nastavak sporazuma, prenosi Rojters.

Visoka zvaničnica UN Rebeka Grinspan, koja je otputovala sa Guterešom u ukrajinsku prestonicu, sastaće se sledeće nedelje u Ženevi sa visokim ruskim zvaničnicima kako bi razgovarali o produženju sporazuma, rekao je portparol UN.

„Želim da podvučem kritičnu važnost pokretanja Crnomorske inicijative za žito 18. marta i rada na stvaranju uslova koji će omogućiti najveću moguću upotrebu izvozne infrastrukture kroz Crno more u skladu sa ciljevima inicijative“, rekao je Gutereš novinarima u Kijevu.

Rusija, koja je ukinula blokadu tri ukrajinske crnomorske luke prema sporazumu, signalizirala je da prepreke njenom izvozu poljoprivrednih proizvoda moraju biti uklonjene pre nego što dozvoli nastavak sporazuma.


Kako bi se pomoglo ubeđivanju Rusije da dozvoli Ukrajini da nastavi izvoz žitarica iz Crnog mora, prošle godine je sklopljen trogodišnji sporazum u kojem su se UN složile da pomognu u olakšavanju ruskog izvoza hrane i đubriva.

Zapadne sile su uvele oštre sankcije Rusiji zbog njene invazije na susednu Ukrajinu 24. februara prošle godine.

Dok ruski izvoz hrane i đubriva ne podleže sankcijama, Moskva kaže da su ograničenja njenih plaćanja, logistike i industrije osiguranja glavna prepreka u postizanju sporazuma.

„Zabrinutost Rusije, odnosno teškoće sa kojima se suočava, još nisu prevaziđene. Ali Turska čini svoj deo za postizanje sporazuma između svih strana“, rekao je turski diplomatski izvor.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Ukrajina i Rusija su i glavni globalni dobavljači žitarica i đubriva. Pre rata, Ukrajina je bila četvrti najveći svetski izvoznik kukuruza i peti najveći prodavac pšenice, glavni snabdevač siromašnih zemalja Afrike i Bliskog istoka koje zavise od uvoza žitarica.

Ukrajina je do sada izvezla više od 23 miliona tona uglavnom kukuruza i pšenice u okviru sporazuma, prema Ujedinjenim nacijama. Glavne primarne destinacije za isporuke bile su Kina, Španija, Turska, Italija i Holandija.

Zelenski je rekao da su on i Gutereš, koji je bio u poseti Kijevu treći put od invazije, takođe razgovarali o bezbednosnim pitanjima i bezbednosti nuklearne elektrane u Zaporožju, koju su zauzele ruske snage.

Gutereš je rekao da je bezbednost oko fabrike u Zaporožju na jugu Ukrajine od vitalnog značaja i da UN pokušavaju da pomognu.

Nuklearni nadzornik UN-a ima posmatrače u najvećoj evropskoj nuklearnoj elektrani i vrši pritisak na obe strane da uspostave demilitarizovanu „bezbednu zonu“ oko nje.

XS
SM
MD
LG