Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine i najviši zvaničnici u Kijevu osudili su komentare visokog zvaničnika NATO-a koji spekulišu da bi ustupanje teritorije Rusiji u zamjenu za članstvo u NATO-u mogao biti način da se okonča rat između dvije zemlje.
"Uvijek smo pretpostavljali da Alijansa, poput Ukrajine, ne trguje teritorijama", napisao je portparol Ministarstva vanjskih poslova Oleh Nikolenko na Facebooku 15. augusta, dodajući da takvi prijedlozi "igraju na ruku Rusiji".
Oleksij Danilov, sekretar Vijeća za nacionalnu sigurnost i odbranu, u nastupu na ukrajinskoj televiziji, nazvao je komentare Stiana Jensena, šefa kabineta generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga, "čudnim potezom".
"Apsolutno je nejasno zašto je to urađeno", rekao je Danilov.
Tokom panel diskusije održane 15. augusta u Arendalu u Norveškoj, Jenssen je dao komentare, rekavši da bi to moglo biti "moguće rješenje" za rješavanje sukoba.
On je takođe ponovio stav NATO-a da su sve odluke o pregovorima sa Rusijom na Kijevu.
Pres služba NATO-a u komentaru za RSE 16. augusta nazvala je izjavu o teritorijalnim ustupcima "greškom".
Jensen je takođe rekao za norveške novine da nije trebalo da govori tako pojednostavljeno kao što je govorio.
"Moja izjava o tome bila je dio šire diskusije o mogućim budućim scenarijima u Ukrajini i nisam to trebao tako reći. Bila je to greška", rekao je on za norveške novine VG.
Ali Jensen nije odustao od ideje da bi sporazum zemlje za članstvo u NATO-u na kraju mogao biti na stolu. Ako je bilo ozbiljnih mirovnih pregovora, tada će vojna situacija u to vrijeme, uključujući i ko kontrolira koju teritoriju, "nužno imati odlučujući uticaj", rekao je.
"Upravo iz tog razloga, od ključne je važnosti da podržimo Ukrajince onim što im treba", nastavio je on, ističući da članice NATO-a ostaju iza Ukrajine.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je tokom samita NATO-a u Vilnjusu u julu da Kijev ostaje privržen oslobađanju cijele teritorije Ukrajine i da nikada neće pristati na ustupanje teritorije u sklopu mirovnog sporazuma s Moskvom.
Ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba rekao je ranije ove godine da "Ukrajina ne prihvata nikakve prijedloge koji bi uključivali gubitak njenih teritorija ili zamrzavanje sukoba".
Portparolka ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zakharova nazvala je Jenssenove komentare "lažnom pričom koja ima određene političke ciljeve", ponavljajući protivljenje Moskve mogućem članstvu Ukrajine u NATO-u.
U međuvremenu, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Mihail Galuzin izjavio je za državnu novinsku agenciju TASS da bi bilo kakvo rješenje rata zahtijevalo ukrajinsku "neutralnost", kao i Kijevsko "priznavanje novih teritorijalnih realnosti, demilitarizaciju i denacizaciju Ukrajine i prava njenih građana koji govore ruski i nacionalnih manjina u skladu s međunarodnim pravom."
Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, koji je zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije, napisao je na Telegramu "da bi ušle u (NATO), vlasti Kijeva bi morale da se odreknu čak i samog Kijeva, glavnog grada drevne Rusije".
Uz izvještavanje VG i The Guardiana