Dostupni linkovi

Biden, Johnson, Macron i Scholz traže inspekciju okupirane ukrajinske nuklearke


Vojnik s ruskom zastavom na uniformi čuva stražu u blizini nuklearne elektrane Zaporižja, avgust 2022.
Vojnik s ruskom zastavom na uniformi čuva stražu u blizini nuklearne elektrane Zaporižja, avgust 2022.

Američki predsjednik Joe Biden, francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački kancelar Olaf Scholz i britanski premijer Boris Johnson pozvali su na vojnu suzdržanost oko nuklearne elektrane Zaporižja u Ukrajini, koju je okupirala Moskva, ponavljajući svoju podršku Kijevu.

U telefonskom razgovoru četvorica čelnika takođe su pozvali na "brzu posjetu" nuklearnoj lokaciji inspektora Međunarodne agencije za atomsku energiju, saopštila je Bijela kuća.

Nuklearnu elektranu Zaporižja zauzela je Rusija u martu, nedugo nakon što je izvršila invaziju na Ukrajinu 24. februara. Ova elektrana, najveća u Evropi, više se puta našla na meti kritika posljednjih sedmica, što je izazvalo strahove od nuklearne katastrofe. Ukrajina i Rusija međusobno se optužuju za granatiranje elektrane.

"Čelnici su potvrdili svoju kontinuiranu podršku naporima Ukrajine da se odbrani od ruske agresije. Takođe su razgovarali o situaciji u nuklearnoj elektrani Zaporižja, uključujući potrebu izbjegavanja vojnih operacija u blizini elektrane i važnost posjeta IAEA-e što je prije moguće kako bismo utvrdili stanje sigurnosnih sistema", stoji u saopštenju koje je objavila Bijela kuća.

U nedjelju su istovremeno ruske snage gađale više lokacija u južnoj Ukrajini topničkom i raketnom vatrom 21. avgusta dok je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorio da bi Moskva mogla učiniti nešto posebno "okrutno" sljedećih dana dok Kijev obilježava 31 godinu neovisnosti.

Na Dan nezavisnosti Ukrajine 24. avgusta je i šest mjeseci otkako je Rusija pokrenula ničim izazvanu invaziju na svog susjeda.

Bilo je izvještaja da će Moskva suditi ukrajinskim borcima zarobljenim tokom opsade Mariupolja što bi se poklopilo s godišnjicom ukrajinske nezavisnosti.

Harkiv, drugi po veličini grad u Ukrajini, bio je pod kontinuiranim ruskim bombardiranjem sedmicama, a 21. avgusta hitne službe su objavile da su još dva civila ubijena u noćnim raketnim udarima.

Guverner Dnjepropetrovska Valentin Rezničenko napisao je na Telegramu da je grad Nikopol, koji se nalazi s druge strane rijeke Dnjepar od nuklearne elektrane Zaporižja, granatiran u pet različitih navrata tokom iste noći.

Rezničenko je rekao da je 25 topničkih granata pogodilo grad, uzrokujući veliki požar u industrijskim prostorijama i nestanak struje za 3.000 stanovnika.

Južni grad Mikolajiv pogođen je s više projektila S-300 rano ujutro 21. avgusta, saopćio je Vitalij Kim, šef regionalne uprave, na Telegramu.


U Moskvi, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je 21. avgusta da je Rusija upotrijebila hipersonične projektile Kinžal (Bodež) tri puta od početka invazije na Ukrajinu.

U nedjeljnom saopštenju iz Bijele kuće navedno je da su Američki predsjednik Joe Biden, francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački kancelar Olaf Scholz i britanski premijer Boris Johnson takođe razgovarali o "tekućim pregovorima o iranskom nuklearnom programu, potrebi jačanja podrške partnerima u regiji Bliskog istoka i zajedničkim naporima za odvraćanje i ograničavanje destabilizirajućih regionalnih aktivnosti Irana".

Razgovor je uslijedio nekoliko dana nakon što je Evropska unija (EU) predala "konačni" nacrt teksta s ciljem spašavanja nuklearnog sporazuma iz 2015. koji je bivši američki predsjednik Donald Trump napustio 2018.

Teheran je svoj odgovor na tekst EU poslao prošle sedmice. Sjedinjene Države su rekle da će interno podijeliti svoj stav o iranskom odgovoru s EU.

XS
SM
MD
LG