Dostupni linkovi

Ukrajina usred trgovinskih neprijateljstava SAD-a i Kine oko dronova


Ukrajinski vojnik lansira borbenu bespilotnu letjelicu sa svog prednjeg položaja u blizini grada Pokrovsk u oktobru 2024.
Ukrajinski vojnik lansira borbenu bespilotnu letjelicu sa svog prednjeg položaja u blizini grada Pokrovsk u oktobru 2024.

Eskalacija trgovinskih neprijateljstava između Kine i Sjedinjenih Država targetira zalihe bespilotnih letjelica ključne za ratne napore Ukrajine.

Izvještaji američkih medija sugeriraju da kineski proizvođači ograničavaju prodaju vitalnih komponenti bespilotnih letjelica tvrtkama u Sjedinjenim Državama i Evropskoj uniji (EU) koje isporučuju dijelove Ukrajini.

Kineska ograničenja mogla bi omesti Ukrajinu na ratištu, gdje su dronovi odigrali ključnu ulogu. Kijevski arsenal jeftinih, ali efikasnih dronova koristi se za izviđanje, bacanje eksploziva na ciljeve i odbranu od ruskih napada.

Potez Pekinga smatra se odgovorom na decembarsku odluku Washingtona da ograniči prodaju memorijskih čipova visoke propusnosti i dodatne poluprovodničke opreme Kini. Kao odgovor na to Peking je već zabranio prodaju predmeta dvostruke namjene američkoj vojsci i nekoliko materijala s visokotehnološkom i vojnom primjenom američkim tvrtkama.

Ali rezovi u snabijevanju komponentama za dronove, koji čine ključni dio ukrajinskih ratnih napora protiv Rusije, su novi elemenat u eskalaciji trgovinskih napetosti.

Kineski potez, kažu stručnjaci, takođe šalje poruku novoizabranoj administraciji američkog predsjednika Donalda Trumpa o sposobnosti Kine da se suprotstavi sankcijama koje je uveo Washington.

"Ovo je djelimično odgovor na američke carine i oblik kazne zbog američkih mjera kontrole izvoza", kaže Joseph Webster, viši saradnik Atlantskog vijeća.

"No ograničavanje ove tehnologije bespilotnih letjelica imaće posljedice po Ukrajinu na ratištu i moglo bi biti važno prije potencijalnih pregovora o prekidu vatre."

Ukrajina jača proizvodnju dronova, tvrdi da je na nebu jednaka Rusiji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

Pristupačni i komercijalno dostupni dronovi postali su i za Kijev i za Moskvu glavni dio skoro trogodišnjeg rata u Ukrajini.

Sjedinjene Države drže prednost kada su u pitanju veći vojni dronovi. Ali Kina dominira tržištem jeftinijih i manjih bespilotnih letjelica i njihovih komponenti, koje imaju dvostruku namjenu u civilne i vojne svrhe.

Nekoliko nezavisnih istraživanja procjenjuje da Kina kontrolira 90 posto tržišta dronova u Sjedinjenim Državama i 80 posto na globalnom nivou.

S obzirom na ovo uporište, stručnjaci su upozorili na rastuću ovisnost o kineskoj kontroli nad globalnim lancem snabdijevanja dronovima. Washington je iskazao potrebu za stvaranjem novih lanaca snabijevanja, dok međusobni trgovinski potezi Pekinga i Washingtona mogu eskalirati pod drugom Trumpovom administracijom.

"Ove nove kontrole samo naglašavaju važnost jačanja naših napora s drugim zemljama da se smanji rizik i diverzificira kritični lanac snabdijevanja dalje [od Kine]", rekao je portparol State Departmenta za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Kinesko Ministarstvo trgovine i Ministarstvo industrije i informacionih tehnologija nisu odgovorili na zahtjev RSE za komentar.

Trgovinski rat isprepleten sa ratom dronova

Kina je od 2019. godine kreirala, kako je nazvala, "listu nepouzdanih subjekata" kako bi kaznila kompanije koje potkopavaju kineske nacionalne interese i uvela pravila za kažnjavanje firmi koje se pridržavaju američkih ograničenja za kineske subjekte.

Širi domet ovih zakona omogućava Pekingu da potencijalno onemogući globalni pristup kritičnim komponentama, uključujući materijale kao što su rijetki prirodni materijali i litij koji čine bitne komponente u svemu, od pametnih telefona do električnih vozila.

Što se tiče posljednjih ograničenja isporuke komponenti dronova u Sjedinjene Države i Evropu, kineski proizvođači motora, baterija i kontrolnih uređaja za letenje smanjili su količine koje isporučuju ili u nekim slučajevima potpuno obustavili isporuke.

Ukrajinski vojnici pričvršćuju municiju na modifikovani dron, region Donjecka, oktobar 2024.
Ukrajinski vojnici pričvršćuju municiju na modifikovani dron, region Donjecka, oktobar 2024.

Jedan značajan primjer zabilježen je u oktobru kada je američki proizvođač dronova Skydio, koji opskrbljuje ukrajinsku vojsku, pogođen kineskim sankcijama kao odgovor na to što su dobili ugovor sa tajvanskom vladom.

Skydio je najavljen kao domaća američka alternativa kineskim proizvođačima i ovisnosti o kineskim lancima nabavke.

Iako je američka firma godinama gradila lanac nabavke izvan Kine za svoje proizvode, i dalje se oslanjala na tu zemlju za jednu vitalnu komponentu: baterije.

Kinesko ograničenje isporuke baterija tvrtki Skydio stavilo je kompaniju u napore da nabavi potrebne proizvode i odloži isporuke svojim klijentima, što uključuje američku vojsku, koja, pak, snabdijeva Kijev.

U potrazi za novim lancima snabdijevanja

Za Kijev, smanjenje zavisnosti od kineskog lanca snabdijevanja za nabavku dronova za ratište pokazalo se nedostižno, jer se mnogi ukrajinski proizvođači dronova i dalje oslanjaju na kineske dijelove kako bi napravili jeftino i efikasno oružje.

Kina je u julu najavila zabranu izvoza dronova za vojnu upotrebu, a Peking je tvrdio da ne isporučuje oružje Rusiji ili Ukrajini.

Ali kontinuirani protok opreme dvostruke namjene iz Kine u Rusiju pomogao je Kremlju u sveobuhvatnoj invaziji na Ukrajinu.

Sada su nova ograničenja kineske vlade otežala Ukrajini nabavku dronova i njihovih dijelova.

U slučaju tvrke Skydio, Peking je uveo sankcije prije nego što je ona osigurala alternativne dobavljače, ali kompanija je navodno u pregovorima s nekoliko firmi u Aziji, uključujući one u Japanu i Tajvanu.

Tajvan, za koji Kina tvrdi da je njena teritorija, nastoji ojačati vlastiti lanac snabdijevanja dronovima, s obzirom na njihov sve veći značaj u modernom ratovanju i opasnost potencijalnog sukoba s Pekingom koji bi mogao odsjeći Tajvan.

Ovo samoupravno ostrvo je pojačalo svoje napore i uspostavilo veze sa evropskim zemljama oko tehnologija bespilotnih letelica. Tajvanski ministar vanjskih poslova predvodio je delegaciju koja je razgovarala o ovoj temi u Latviji, Litvaniji i Poljskoj u novembru i sa sve tri zemlje potpisala memorandume o razumijevanju za unapređenje razvoja dronova.

"Ova kineska trgovinska ograničenja mogla bi dovesti do pojave novih lanaca za opskrbu dronova", rekao je Webster iz Atlantskog vijeća, dodajući kako se treba očekivati i "da će Kina takođe htjeti ograničiti njihov razvoj".

XS
SM
MD
LG