Dostupni linkovi

Nastavljaju se pregovori o izvozu žita nakon odbijanja ruskog predloga


Brodovi sa ukrajinskim žitom na ulazu u Bosfor u Istanbulu, oktobar 2022.
Brodovi sa ukrajinskim žitom na ulazu u Bosfor u Istanbulu, oktobar 2022.

Nastavljaju se razgovori o produženju sporazuma o izvozu žita iz Ukrajine, saopštile su u utorak, 14. marta, Ujedinjene nacije i Turska, nakon što je Kijev odbacio ruski predlog na rok od 60 umesto dosadašnjih 120 dana.

Otkako su Rusija i Ukrajina 22. jula u Turskoj potpisale Inicijativu za crnomorsko žito koju podržavaju UN, milioni tona žitarica i drugih prehrambenih proizvoda izvezeni su iz ukrajinskih luka, što je pomoglo da se globalne cene hrane smanje.

Rusija je u ponedeljak predložila da se dozvoli produženje sporazuma na 60 dana.

Novinska agencija RIA je u utorak citirala zamenika ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Veršinjina koji je rekao da Moskva još nije dobila zvaničan odgovor svih strana na svoj predlog.

Nije odmah bilo jasno kako se ugovor može produžiti za polovinu prethodnog trajanja od 120 dana.


Turska, koja je omogućila sporazum zajedno sa UN, navela je u saopštenju Ministarstva odbrane da je Moskva pristala da podrži 60-dnevno produženje sporazuma, ali da su pregovori nastavljeni.

Portparol UN Stefan Dužarik rekao je novinarima: „Naš stav je da je važno da se ovo nastavi."

Ukrajina je objavila da će se pridržavati uslova prethodno dogovorenog sporazuma na osnovu roka od 120 dana koji se može obnoviti.

„Mi ćemo striktno slediti sporazum“, rekao je Rojtersu visoki zvaničnik ukrajinske vlade koji je odbio da bude identifikovan.

„Ne postoji opcija da se sadašnji ugovor potpiše samo na 60 dana – znamo to sigurno jer znamo da se trenutni ugovor automatski produžava za 120 dana ako nema prigovora sa bilo koje strane“, rekao je za agenciju Rojters Andrej Sizov, šef konsultantske kuće Sovecon za poljoprivredu.

„Dakle, ako Rusija želi da sporazum traje 60 dana, sve strane bi morale da potpišu novi sporazum, što se čini malo verovatnim pošto je Ukrajina već rekla da nije spremna da potpiše 60-dnevni sporazum."


Kremlj je ponovio prethodne kritike sporazuma da ne rešava prepreke sopstvenom izvozu hrane i đubriva. Portparol Dmitrij Peskov rekao je da dogovor ne može da "stoji na jednoj nozi".

Rusija je rekla da su sankcije za njenu industriju, plaćanja, logistiku i osiguranje stvorile barijere, iako Zapad nije eksplicitno ciljao poljoprivredni izvoz.

Međunarodni trgovci žitom uveliko su očekivali proširenje sporazuma o koridoru.

Tržišta pšenice i kukuruza su se oporavila ove nedelje pošto je Moskva objavila da prihvata produžetak sporazum za samo 60 dana.

XS
SM
MD
LG