Univerzitetsko klinički centar (UKC) Tuzla trebao bi ove godine dobiti uređaj koji se koristi za zračenje onkoloških pacijenata, potvrdili su iz ove ustanove.
"Na tenderu je izabrana firma Inel-Med iz Mostara kao najpovoljniji ponuđač. Vrijednost nabavke je 8,5 miliona maraka (oko 4,3 miliona eura), a potpisivanje ugovora se očekuje u februaru. Na tenderu se prijavila i kompanija Siemens Medicina iz Sarajeva", kazao je Denijal Tulumović, direktor UKC Tuzla, za Radio Slobodna Evropa.
Instalacija linearnog akceleratora trebala bi biti završena za 120 dana.
Međutim, na odluku tenderske komisije se drugi ponuđač ima pravo žaliti u roku od deset dana po prijemu dokumenata.
Aparati za radioterapiju u UKC-u Tuzla nisu u funkciji od 17. februara 2023.
Tada je njihov rad zabranila Regulatorna agencija za nuklearnu i radijacijsku sigurnost Bosne i Hercegovine.
Od tada, blizu 200 onkoloških pacijenata sa područja Tuzle nalazi se na listama čekanja za liječenje u bolnicama u Sarajevu, Zenici i Mostaru koje imaju odjele za radioterapiju.
Mjesecima klinička bolnica u Tuzli nije uspijevala kupiti novi uređaj za radioterapiju zbog poništenih tendera.
Prvi tender poništen je u oktobru zbog žalbe jedne kompanije koja je optuživala bolnicu da pokušava posao "namjestiti" drugom proizvođaču.
- Građani i influenceri pomažu oboljelima u Tuzli: 'Kraj drvenim stolicama za kemoterapije'
- Aparat za oboljele od raka u Tuzli 'zaglavljen' na tenderima
Zdravstveni sistem u BiH u nadležnosti je entiteta Republika Srpska, te deset kantona u Federaciji BiH.
U konkretnom slučaju, za onkološke pacijente iz Tuzlanskog kantona to znači da moraju dobiti odobrenje tuzlanskog kantonalnog Zavoda za zdravstveno osiguranje za liječenje u Sarajevu, Zenici ili Mostaru.
Bolnica u Tuzli je proteklih godina bila opterećena financijskim problemima, a njen dug na kraju 2022. godine iznosio je više od 93 miliona maraka (oko 47 miliona eura).