Dostupni linkovi

U Federaciji BiH 11. juli je Dan žalosti 


U obrazloženju odluke istaknuta je činjenica da su tokom proteklog rata na teritoriji cijele BiH počinjeni brojni zločini, ali je po brutalnosti i broju žrtava najteži zločin, odnosno genocid izvršen u Srebrenici (Foto: Memorijalni centar Potočari, Srebrenica)
U obrazloženju odluke istaknuta je činjenica da su tokom proteklog rata na teritoriji cijele BiH počinjeni brojni zločini, ali je po brutalnosti i broju žrtava najteži zločin, odnosno genocid izvršen u Srebrenici (Foto: Memorijalni centar Potočari, Srebrenica)

Vlada Federacije BiH je, na sjednici održanoj 8.jula u Mostaru, proglasila 11. juli, dan sjećanja na genocid u Srebrenici, Danom žalosti u Federaciji Bosne i Hercegovine.

U obrazloženju ove odluke istaknuta je činjenica da su tokom proteklog rata na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine počinjeni brojni zločini i da su se dogodile tragedije ogromnih razmjera, ali je po brutalnosti i broju žrtava najteži zločin, odnosno genocid izvršen u Srebrenici, saopšteno je iz Vlade FBiH.

Dan žalosti se obilježava obaveznim isticanjem zastave Bosne i Hercegovine na pola koplja, odnosno jarbola, na zgradama Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i institucija Federacije BiH.

Na Dan žalosti ne mogu se održavati programi kulturno-zabavnog karaktera na javnim mjestima u Federaciji BiH. Medijske kuće na teritoriji Federacije BiH dužne su uskladiti i prilagoditi svoje programske sadržaje Danu žalosti.

Pored toga, Vlada FBiH je utvrdila i Parlamentu FBiH na usvajanje po skraćenom postupku uputila Prijedlog zakona o roditeljima/njegovateljima u FBiH.

Ovaj zakon prvi put sistemski rješava problematiku kada su u pitanju obitelji koje imaju dijete s invaliditetom.

Cilj Zakona je da se jednom od roditelja osoba s invaliditetom prizna pravo na status "roditelja njegovatelja", te da mu se omogući mjesečna naknada uz pripadajuće doprinose za penzijsko-invalidsko, zdravstveno osiguranje i osiguranje za vrijeme nezaposlenosti, saopšteno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Pravo na ovaj status priznaje se jednom od roditelja osoba sa invaliditetom sa stopostotnom oštećenjem organizma i pravom na dodatak za njegu i pomoć druge osobe prve grupe. Ako u obitelji ima dvoje ili više osoba s invaliditetom, taj status mogu steći oba roditelja.

Pravo na status roditelja njegovatelja osobe s invaliditetom može biti priznato ukoliko je nezaposlen i prijavljen na evidenciji nadležne službe za zapošljavanje.

Pravo na status roditelja njegovatelja isključuje pravo osobe s invaliditetom na dodatak za njegu i pomoć druge osobe.

Roditelj njegovatelj ima pravo na mjesečnu naknadu u visini iznosa neto najniže plaće u FBiH u skladu sa Zakonom o radu, te na mirovinsko i invalidsko, zdravstveno kao i osiguranje za vrijeme nezaposlenosti.

XS
SM
MD
LG