Turski ministar vanjskih poslova naglasio je koliko je važno oživljavanje Inicijative za crnomorsko žito za globalnu sigurnost hrane tokom sastanka u Moskvi s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom.
Hakan Fidan, koji je u Moskvi kako bi obavio pripreme za sastanak između turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i ruskog predsjednika Vladimira Putina, razgovarao je na zajedničkoj konferenciji za novinare 31. augusta s Lavrovom, koji je rekao da će se Rusija vratiti sporazumu ako se riješe problemi koje je Moskva pokrenula u vezi s tim.
Fidan je rekao da su on i njegov tim "naglasili njegovu ključnu ulogu za globalnu sigurnost hrane i stabilnost u Crnom moru". Kada je dogovor sklopljen u maju 2022., UN i Turska pozdravili su ga kao način pomoći u rješavanju globalne prehrambene krize koja se pogoršala nakon što je Rusija napala Ukrajinu.
Rusija je izašla iz sporazuma prošlog mjeseca, žaleći se da zapadne sankcije ometaju njezin vlastiti izvoz hrane i gnojiva te da premalo žitarica stiže u najsiromašnije zemlje.
Turska je od tada nastojala uvjeriti Moskvu da se vrati sporazumu, koji je omogućio siguran prolaz ukrajinskih pošiljki žitarica Crnim morem i uključivao režim inspekcije kojim upravljaju dužnosnici iz Ukrajine, Rusije, Turske i UN-a u Istanbulu.
Lavrov je prije sastanka rekao da će on i Fidan razgovarati o prijedlogu Moskve za alternativu sporazumu.
Prema planu, Rusija bi poslala milion tona žita u Tursku po sniženoj cijeni, uz financijsku potporu Katara, koje bi se preradilo u Turskoj i poslalo zemljama kojima je to najpotrebnije, saopštilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova. Nije jasno kakav će poticaj imati Katar zbog planiranog učestvovanja u aranžmanu.
"Smatramo ovaj projekt optimalnom radnom alternativom crnomorskom dogovoru", reklo je Ministarstvo vanjskih poslova u izjavi od 30. augusta.
Prvi ugovor omogućio je isporuku miliona tona ukrajinskog žita u zemlje Afrike i Azije preko ukrajinskog Crnog mora.
Nakon povlačenja iz sporazuma Rusija je počela napadati ukrajinske luke i skladišta, uništivši milione tona žitarica, što je potaknulo optužbe da Moskva ponovno koristi hranu kao ratno oružje.
U saopštenju ruskog ministarstva vanjskih poslova od 30. augusta navodi se da će Lavrov ponoviti stajalište Moskve da će nakon povlačenja iz sporazuma o žitu smatrati sve brodove koji idu u Ukrajinu potencijalno prevoznim vojnim teretom.
Uz izvještaje Reutersa i AFP-a