Hiljade demonstranata se okupilo u Istanbulu u nedjelju, 2. juna, u znak protesta protiv prijedloga turskih vlasti kojim bi se vršila eutanazija pasa lutalica, vičući "stop masakru".
Noseći fotografije molećivih psećih očiju na majicama i natpisima, demonstranti su se okupili na trgu Jenikapi, na evropskoj strani grada.
Vlada je sastavila zakon koji predviđa hvatanje i sterilizaciju pasa lutalica, te eutanaziju ukoliko nisu usvojeni u 30 dana.
"Ovo nije dobro za životinje. Ovo je ubistveni zakon", rekla je Sule Girtilioglu, 27-godišnja inžinjerka, za AFP.
"Mislimo da su mačke sljedeće", dodala je.
Vladajuća AKP partija, predsjednika Redžepa Tajipa Erdoana, navodi da je reforma potrebna da bi se smanjio broj pasa lutalica u zemlji, te da bi se prekinuli njihovi napadi na ljude.
Zvaničnici procjenjuju da u Turskoj ima oko četiri miliona pasa lutalica.
Svjetska zdravstvena organizacija Tursku klasifikuje kao zemlju "visokog rizika" od bjesnila.
Vlasti navode da su psi prouzrokovali 3.544 saobraćajne nesreće u proteklih pet godina, u kojima je nastradalo 55 osoba, a povrijeđeno više od 5.000.
"Imamo problem sa psima lutalicama koji ne postoji ni u jednoj razvijenoj zemlji", rekao je Erdoan prošle sedmice.
Hajdar Ozkan, potpredsjednik turske Federacije za prava životinja, tvrdi da vlasti umjesto predloženog zakona trebaju kao prioritet istaći efikasne mjere sterilizacije i skloništa za životinje.
Brojni primjeri nesreća i napada u koje su uključeni psi su kružili društvenim mrežama prethodnih mjeseci.
Još jedan demonstrant, Emre Onuk, smatra da je zakon "loša propaganda" lansirana uoči opštinskih izbora, održanih 31. marta.
Erdoan je od opozicije izgubio vlast u Istanbulu i Ankari.
Onuk, 42-godišnji inžinjer, smatra da predsjednik sada želi da "ponovo konsoliduje svoju moć", pokušajima da "podijeli ljude".