Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan umešao se u petak, 10. novembra, u pravosudnu krizu, kritikujući Ustavni sud zbog "mnogih grešaka". On je podržao nezapamćeno osporavanje žalbenog suda odluke Ustavnog suda, dok su kritičari protestovali u Ankari.
Ovi komentari su podstakli debatu o vladavini prava koja je izbila u sredu kada je Apelacioni kasacioni sud podneo krivičnu prijavu protiv sudija Ustavnog suda, koji je prošlog meseca presudio da zatvorenik Džan Atalaj treba da bude oslobođen.
U preokretu - za koji su kritičari rekli da je ukazao na sve marginalniji položaj turskog pravnog sistema - najviši žalbeni sud je rekao da je presuda Ustavnog suda neustavna.
"Nažalost, Ustavni sud je u ovom trenutku napravio mnogo grešaka zaredom, što nas ozbiljno rastužuje", rekao je Erdogan novinarima na letu nazad iz Uzbekistana, navodi se u saopštenju koji je u petak objavio njegov kabinet.
"Ustavni sud ne može i ne treba da potceni korak koji je Kasacioni sud preduzeo po ovom pitanju", rekao je Erdogan.
Advokatska komora Turske i glavna opoziciona stranka osudili su potez žalbenog suda kao "pokušaj državnog udara", a stotine članova su demonstrirali, od kojih su mnogi advokati u odorama, uzvikivali "Pravda" na ulicama glavnog grada u petak.
Oni su se uputili ka žalbenom sudu i na video snimku se vidi da ih je policija nakratko zadržala.
Erdogan je takođe pozvao članove svoje vladajuće AK Partije da podrže osporavanje žalbenog suda. Time je, kako prenosi Rojters, ciljao neke u njenim redovima koji su kritikovali taj potez žalbenog suda.
Do ovog spora je došlo u trenutku kada Turska nastoji da pridobije strane investitore nakon zaokreta ka još tvrđoj ekonomskoj politici nakon što je Erdogan pobedio na tesnim izborima u maju. Neki analitičari kažu da bi ove nesuglasice mogla da odvrati direktne strane investicije.
U komentarima datim kasnije na ceremoniji u Ankari, Erdogan je rekao da spor između dva najviša suda pokazuje potrebu za novim ustavom, odražavajući njegov dugogodišnji stav da bi parlament trebalo da razmotri to pitanje sledeće godine.
Atalai (47) je prošle godine osuđen na 18 godina zatvora po optužbi za pokušaj rušenja vlade organizovanjem protesta širom zemlje 2013. godine, zajedno sa turskim filantropom Osmanom Kavalom i još šestoro drugih.
Svi optuženi su negirali optužbe u vezi sa protestima, za koje su rekli da su se spontano razvili u onome što je Erdoganu predstavljalo najveći popularni izazov u njegovoj više od dve decenije vlasti.
Pravni eksperti rekli su da je takva kriza između dva najistaknutija suda u zemlji bez presedana, naglašavajući da je pravosuđe bilo naklonjeno Erdoganovoj volji u poslednjoj deceniji.
To se poklopilo sa objavljivanjem godišnjeg izveštaja Evropske komisije o dugom zastoju u nastojanju Turske da postane članica Evropske Unije. U izveštaju se navodi "ozbiljno nazadovanje" Turske u pogledu demokratskih standarda, vladavine prava i nezavisnosti pravosuđa.
"Reakcija Kasacionog suda (...) je otvoren i borben napad na Ustavni sud", rekla je Bertil Oder, profesor ustavnog prava na Univerzitetu Koč.
"Ovakva kriminalizacija ustavnih sudija zastrašuje ne samo relevantne sudije, već i podstiče degradaciju vladavine prava u Turskoj", rekla je ona.