Dostupni linkovi

Tunižani glasaju o novom ustavu kojim se predsjedniku daju veće ovlasti


Glasačko mjesto tokom referenduma o novom ustavu Tunisa, 25. jli 2022.
Glasačko mjesto tokom referenduma o novom ustavu Tunisa, 25. jli 2022.

Tunižani 25. jula glasaju o novom ustavu, na osnovu inicijative koju predvodi tuniski predsjednik Kais Sajed. Kritičari kažu da će ovaj potez formalizovati njegovu vlast i preokrenuti teško postignute demokratske pomakeu toj sjevernoafričkoj zemlji.

Referendumom će biti obilježeno godinu dana od kada je Sajed zamrznuo parlament Tunisa i razriješio svoju vladu - jedni opisuju kao "puč" dok drugi Tunižani koji su nezadovoljni političkim elitama zemlje i ekonomskom stagnacijom, slave.

U godinu dana od tada, Sajed je sebi dao moć da vlada dekretom i otpustio je desetine sudija, a ove odluke su izazvale su niz protesta.

Novi ustav daje kabinetu predsjednika sva izvršna ovlašćenja i uklanja ključne provjere i ravnoteže. Moć pravosuđa u Tunisu i parlamenta bila bi znatno smanjena.

Kritičari upozoravaju da bi Sajedova nova politička struktura mogla da otvori put ka novoj autokratiji u zemlji koja je ustala protiv bivšeg autokratskog moćnika Zine El Abidina Ben Alija 2011. i pokrenula prodemokratske proteste Arapskog proljeća. Tunis je jedina država koja je izašla sa demokratijom iz tih protesta.

Izrada i organizacija referenduma obilježena je kontroverzama. Profesor ustavnog prava Sajed Sadok Belaid doveden na čelo komiteta za izradu novog ustava, osudio je rezultat koji je predsjednik opsežno revidirao. On je rekao da ustav "sadrži značajne rizike i nedostatke" koji bi mogli utrti put za uspostavljanje "sramotnog diktatorskog režima".

Sajed je pozvao Tunižane da podrže prijedlog, uprkos izbornim standardima koji traže da ostane neutralan.

Izvor: AP

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG