Predsjednik Tunisa Kais Said obustavio je rad u centralnoj upravi, stranim institucijama, lokalnim grupama i javnim institucijama administrativne prirode na dva dana počevši od utorka, uz mogućnost produženja tog perioda, navodi se u izjavi predsjedništva na Facebooku.
Naredba ne obuhvata: agente snaga unutrašnje sigurnosti, vojno osoblje, carinske agente, zaposlene u javnim zdravstvenim ustanovama i u obrazovnim institucijama koji podliježu posebnim aranžmanima, dodaje se u izjavi njegovog kabineta.
Ova obavijest dolazi nakon što je Said u nedjelju naveče (26. jula) raspustio parlament i otpustio premijera Hičema Mečičija, poslije antivladinih održanih u Tunisu održanih ranije u nedelju u toku dana.
Pristalice predsjednika slave, ali protivnici u parlamentu odmah su ga optužili da je izveo puč. Said je povukao taj potez na osnovu člana 80 ustava zato što se Tunis suočava sa naglim porastom epidemije izazvane korona virusom i dubokom političkom krizom koja je paralisala zemlju već mjesecima.
Kako je naveo, ima ova ovlaštenja u slučaju “neposredne opadnosti”.
U obraćanju putem televizije predsjednik Said je rekao: “Moramo da donesemo ove odluke dok se mir ne vrati u Tunis i dok ne spasimo državu”, prenosi BBC.
Evropska unija je zatražila od svih političkih aktera u Tunisu da poštuju ustav te zemlje i izbjegavaju nasilje
"Pozivamo sve Tunižane da poštuju Ustav, njegove institucije i vladavinu zakona. Također ih pozivamo da ostanu mirni i da izbjegavaju svako nasilje u cilju očuvanja stabilnosti zemlje", izjavila je glasnogovornica Evropske komisije, prenosi Reuters.
Ujedinjene nacije pozvale su sve strane u Tunisu "da budu suzdržane, uzdrže se od nasilja i osiguraju da situacija ostane mirna", rekao je u ponedjeljak glasnogovornik generalnog sekretara UN-a Antonia Guterresa.
"Svi sporovi i nesuglasice trebaju se rješavati dijalogom", rekao je glasnogovornik UN-a Farhan Haq. On je odbio komentarisati da li Ujedinjene nacije situaciju u Tunisu karakterišu kao puč ili ne.
Predsjednik parlamenta Tunisa Rašed Ganuši (Rached Ghannouchi) je u ponedjejak ujutro (27. jula), sjeo ispred skupštinskog zdanja pošto mu je vojska onemogućila ulazak u zgradu zbog odluke o raspuštanju parlamenta.
Istovremeno, nekoliko stotina pristalica predsjednika Tunisa Saida okupilo se ispred parlamenta uzvikujući neprijateljske slogane protiv Enahde, glavne stranke u parlamentu koju prevodi Ganuši.
Nekoliko sati nakon izjave predsjednika, vojna vozila su raspoređena oko parlamenta dok su pristalice Saida pjevali nacionalnu himnu, prenosi agencija Reuters. Lokalni mediji su izvjestili da su vojna vozila takođe opkolila i zgradu državne televizije.
Snage bezbjednosti bile su raspoređene oko svih važnih institucija, policija je bacila suzavac na demonstrante koji su gađali policajce, a nekoliko njih je uhapšeno. Sukobi policije i demonstranata su se dogodili i u gradovima Nabeul, Sus, Keruan, Sfaks i Tozeur.
Predsjednik parlamenta i vođa stranke Ennahde Rašed Ganuši, za Reuters je rekao da je Saidova odluka "puč protiv revolucije i ustava".
"Smatramo da institucije još uvijek postoje, a pristalice Ennahde i narod Tunisa odbraniće revoluciju", dodao je, tako povećavajući mogućnost sukoba između pristalica Ennahde i Saida.
Nakon što je u video poruci kasnije tokom noći pozvao ljude da izađu na ulice u znak protesta, Ganouči je rekao da će se parlament sastati unatoč Saidovom potezu.
Vođa druge stranke, Karama, i bivši predsjednik Moncef Marzouki takođe je Saidov potez nazvao pučem.
"Molim narod Tunisa da obrati pažnju na činjenicu da zamišljaju da je ovo početak rješenja. Ovo je početak klizanja u još goru situaciju", rekao je Marzouki u video izjavi, prenosi Reuters.
U Tunisu su u nedelju održani nasilni protesti zbog pogoršanja ekonomske, socijalne i zdravstvene situacije u toj severnoafričkoj zemlji.
Više hiljada ljudi, uglavnom mladih, je uprkos velikoj vrućini i kršeći sanitarne mjere zbog korona virusa, izašlo na ulice glavnog i drugih većih gradova u zemlji uzvikujući "napolje". Oni su tražili raspuštanje parlamenta Tunisa i vanredne izbore, prenosi Beta pozivajući se na AFP. Organizator protesta, koji je održan na 64. godišnjicu proglašenja nezavisnosti Tunisa, je grupa "Pokret 25. jul".
Snage bezbjednosti bile su raspoređene oko svih važnih institucija, policija je bacila suzavac na demonstrante koji su gađali policajce, a nekoliko njih je uhapšeno. Sukobi policije i demonstranata su se dogodili i u gradovima Nabeul, Sus, Keruan, Sfaks i Tozeur.
Revolucija u Tunisu 2011. godine često se smatra jedinim uspjehom pobune iz Arapskog proljeća u cijeloj regiji, ali ekonomski i politički nije dovela do stabilnosti.
U Tunisu se i predsjednik i parlament biraju na izborima.
Prema ustavu, predsjednik nadzire samo vojsku i vanjske poslove, ali Said, koji je bio nezavisni kandidat, već je dugo u sukobu s sada bivšim premijerom Mečičijem.
Said rekao je da će sada vladati zajedno s novim premijerom, a parlament će biti suspendovan na 30 dana.
Međutim, pravni i politički okvir Tunisa nije jasan. Ustav iz 2014. traži uspostavljanje posebnog suda koji će odlučivati o ovakvim sporovima, ali on nije uspostavljen.
Godine paralize društva, opadanje državnih službi za usluge građanima i rastuća nezaposlenost već su izazvali negodovanja prema političkom sistemu kod mnogih Tunižana i prije nego što je pandemija COVID-19 urušila ekonomiju prošle godine a infekcije zabilježile znatan porast tokom ljeta.