Izvršni direktor TikToka Šou Zi Ču suočio se u četvrtak sa nemilosrdnim ispitivanjem američkih zakonodavaca sa obe strane političkog spektra zbog navodnih veza aplikacije za deljenje videa sa Kinom i njene opasnosti za tinejdžere.
Četrdesetogodišnji Singapurac je pretrpeo neuobičajeno intenzivno ispitivanje i od republikanaca i demokrata koji strahuju da bi Peking mogao da upotrebi sajt za špijuniranje, prikupljanje podataka i odbrane agende Komunističke partije Kine, piše agencija Frans pres (AFP).
Bivši bankar školovan na Harvardu nije uspeo tokom nekoliko iscrpljujućih sati da ublaži egzistencijalnu pretnju TikToka dok aplikacija pokušava da preživi ultimatum Bele kuće da se ili odvoji od kineskog vlasništva ili joj preti zabrana u Sjedinjenim Državama.
Na prepodnevnoj sednici saslušanja Komiteta Predstavničkog doma za energetiku i trgovinu, advokati nisu dali direktoru TikToka predah, često mu uskraćujući mogućnost da proširi svoje odgovore ili reklamira ogromnu globalnu popularnost sajta među mladima.
„BiteDance nije u vlasništvu niti pod kontrolom kineske vlade i privatna je kompanija“, rekao je Šou Zi Ču advokatima u uvodnoj reči, misleći na TikTokovu matičnu kompaniju sa sedištem u Kini.
„Verujemo da su potrebna jasna transparentna pravila koja se široko primenjuju na sve tehnološke kompanije – vlasništvo nije u srži rešavanja ovih problema“, dodao je Ču.
Zabrana bi bila akt bez presedana na medijsku kompaniju, koji bi joj oduzeo 150 miliona mesečnih korisnika u zemlji.
U jednom trenutku, Ču je bio primoran da prizna da su neki lični podaci Amerikanaca i dalje podložni kineskom zakonu, ali je insistirao da će uskoro biti promenjeni, prenosi AFP.
Keti Mekmoris Rodžers, republikanka iz Vašingtona, poručila je da je neposredno po pristupanju aplikaciji, uvidela da Tik tok algoritam promoviše samopovređivanje, inspiriše poremećaje u ishrani i podstiče, kako ih je označila, opasne izazove koji mogu ugroziti živote dece.
Frenk Paloni, demokrata iz Nju Džersija, istakao je da sadržaj na Tik Toku pogoršava emocionalni stres kod dece.
Predstavnici SAD su Čua takođe suočili sa primerima mladih korisnika koji promovišu samoubistvo ili opasne vratolomije koje su se pokazale fatalnim i naljutile vlasti širom sveta.
Upozorenje iz Pekinga
Uoči saslušanja, Ministarstvo trgovine u Pekingu saopštilo je da će se „odlučno protiviti“ prinudnoj prodaji, navodeći da će za svaki dogovor ili izdvajanje TikToka biti potrebno odobrenje kineskih vlasti.
„Prisiljavanje prodaje TikToka ozbiljno će potkopati poverenje investitora iz raznih zemalja, uključujući Kinu, da investiraju u SAD“, dodao je portparol Šu Jueting.
TikTok je pod pritiskom nekoliko zakona - uključujući i jedan zakon koji podržava Bela kuća, a koji već utire put za zabranu aplikacije.
Grupa od desetak tinejdžera, nastavnika i vlasnika preduzeća okupila se u sredu u američkom Kapitolu da izraze svoje protivljenje potencijalnoj zabrani.
TikTok se i dalje nada da će smiriti strasti.
Više od deset svetskih država do sada je uvelo potpune, delimične ili zabranu korišćenja aplikacije na uređajima koji pripadaju vladama ili javnom sektoru – zbog sumnji da bi lični podaci zaposlenih mogli pasti u ruke kineskih vlasti, podseća Glas Amerike.