Dostupni linkovi

Pretres pred Apelacionim sudom u postupku za ubistvo Slavka Ćuruvije


Slavko Ćuruvija na konferenciji za novinare u Beogradu, 9. novembra 1998. Ubijen je 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo. Suđenje za njegovo ubistvo traje od 2015. godine.
Slavko Ćuruvija na konferenciji za novinare u Beogradu, 9. novembra 1998. Ubijen je 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo. Suđenje za njegovo ubistvo traje od 2015. godine.

Glavni pretres u postupku za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije počeo je 6. marta pred većem Apelacionog suda u Beogradu.

Nekadašnji šef Republičke službe Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković na pretresu je izjavio da ostaje pri odbrani iznetoj na prvostepenom suđenju, kada je negirao da je kriv za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, prenela je agencija Beta.

Marković je negirao i svedočenje nekadašnjeg komadanta rasformirane Jedinice za specijalne operacije Milorada Ulemeka - Legije koji ga je u istrazi teretio za ubistvo Ćuruvije.

Očekuje se da tokom glavnog pretresa, koji bi, kako je najavljeno, trebalo da traje do 10. marta, ponovo svedoči Ulemek, koji inače služi četrdesetogodišnju kaznu zatvora zbog organizovanja ubistva premijera Zorana Đinđića.

Marković je zajedno sa trojicom nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti Milanom Radonjićem, Ratkom Romićem i Miroslavom Kurakom 2019. osuđen za organizovanje ubistva Ćuruvije.

U septembru 2020. Apelacioni sud je ukinuo presudu i vratio suđenje na početak, da bi Specijalni sud ponovo doneo istovetnu presudu.

Apelacioni sud je zato odlučio da otvori glavni pretres kako bi izveo dokaze za koje smatra da su neophodni za donošenje pravosnažne presude.

Branka Prpa, nevenčana supruga Slavka Ćuruvija, koja je bila sa njim kada je ubijen, na suđenju 6. marta je izjavila da kao napadača koji je u pucao na Ćuruviju, nije prepoznala ni Miroslava Kuraka ni Ratka Romića, optužene da su neposredni izvršioci, prenela je agencija Beta.

Zbog bezbednosnih razloga, pretres se ne održava u zgradi Apelacionog suda, već u Specijalnom sudu.

Ostati uz Ćuruviju
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00

Hronologija slučaja

Vlasnik lista "Dnevni telegraf" i nedeljnika "Evropljanin" Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo.

Suđenje za ubistvo je počelo u junu 2015. sedamnaest godina od ubistva Ćuruvije.

Specijalni sud u Beogradu proglasio je 2019. krivim četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti za ubistvo, a sud je naveo da je neposredni izvršilac ubistva NN lice.

Tom presudom je na 30 godina osuđen nekadašnji šef Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković za podstrekivanje na teško ubistvo. Nekadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić takođe je osuđen na 30 godina zatvora za teško ubistvo.

Nekadašnji pripadnici DB-a Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni su na po 20 godina zatvora za teško ubistvo.

Apelacioni sud je, međutim, tu presudu ukinuo u septembru 2020.

Odluku je, između ostalog, obrazložio time da je Specijalni sud presudom prekoračio optužbu i uvođenjem NN lica kao neposrednog izvršioca ubistva izmenio činjenično stanje opisano u optužnici.

U ponovljenom postupku Specijalni sud u decembru 2021. donosi presudu kojom su ponovo Marković i Radonjić osuđeni na po 30 godina zatvora, dok su Romić i Kurak dobili po 20 godina zatvora.

Apelacioni sud u Beogradu od decembra 2022. razmatra žalbe optuženih.

Ko je bio Slavko Ćuruvija?

Slavko Ćuruvija je, nakon što je napustio poziciju glavnog i odgovornog urednika u državnom listu „Borba”, osnovao „Nedeljni telegraf”, početkom 1996. godine i prvi nezavisni dnevnik u Srbiji “Dnevni telegraf”, a zatim i nedeljnik „Evropljanin“.

Bio je kritičar vlasti tadašnjeg autoritarnog predsednika Slobodana Miloševića.

Po posebnom medijskom zakonu, „Dnevni telegraf“ je uz još nekoliko medija, zabranjen 14. oktobra 1998. godine, nakon čega je štampan u Crnoj Gori i distribuiran u Srbiji kroz mrežu izdavača.

Kako je ubijen Ćuruvija?

Prema informacijama iz optužnice, dvojica maskiranih napadača ubila su Slavka Ćuruviju u centru Beograda, u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo, dok je bio u pratnji partnerke Branke Prpe.

U optužnici je navedeno da je N.N. lice rafalno pucalo sa razdaljine od jedan i po metar, nakon čega je Ćuruvija pao, a da je zatim ponovo na njega, pucao iz neposredne blizine.

Tom prilikom povređena je i Branka Prpa koju je, prema navodima iz optužnice, Ratko Romić pištoljem udario u glavu kako ne bi videla Ćuruvijine ubice.

XS
SM
MD
LG