Dostupni linkovi

Stanišić i Simatović na izricanju prvostepene presude u Hagu, 30. jun 2021.
Stanišić i Simatović na izricanju prvostepene presude u Hagu, 30. jun 2021.

Bivši šefovi srpske tajne policije osuđeni u Hagu na po 12 godina zatvora

Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) osudio je prvostepeno na po 12 godina zatvora bivše čelnike Službe državne bezbednosti (SDB) Srbije Jovicu Stanišića i Franka Simatovića. Osuđeni su za pomaganje u ratnim zločinima u Bosanskom Šamcu (BiH) u proleće 1992. godine.

  • Prvostepenom presudom, bivši čelnici Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić i Franko Simatović su osuđeni na po 12 godina zatvora.
  • Osuđeni su za podržavanje i pomaganje ubistava, deportacije i progona u opštini Bosanski Šamac u Bosni i Hercegovini u proleće 1992. godine.
  • Zločine nad nesrpskim stanovništvom u Bosanskom Šamcu počinile su srpske snage, uz pomoć paravojnih formacija. U zločinima je učestvovala specijalna jedinica Srbije "Crvene beretke", pod kontrolom Simatovića i Stanišića.
  • Ovo je prvi put da je sud u Hagu utvrdio odgovornost zvaničnika Srbije za neki od ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.
  • Sud je utvrdio da su Stanišić i Simatović znali za udruženi zločinački poduhvat koji je imao za cilj trajno i nasilno uklanjanje nesrpskog stanovništva sa velikih delova teritorija Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Međutim, nije dokazano da su njih dvojica bili deo tog zločinačkog poduhvata.
  • Presudu je izreklo tročlano sudsko veće na čijem je čelu sudija Barton Hol sa Bahama.
  • Na prvostepenu presudu i tužilaštvo i odbrana imaju pravo žalbe.
  • Presuda je izrečena nakon ponovljenog suđenja. U prvom postupku Stanišić i Simatović su 2013. godine oslobođeni krivice, a nakon toga je naloženo ponavljanje postupka.
  • Optužnica je Simatovića i Stanišića teretila za progon, ubistva, deportacije i prisilno premeštanje nesrpskog stanovništva u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1995. godine.
  • Tužilaštvo tvrdi da su Stanišić i Simatović stajali iza zloglasnih ratnih formacija - "Crvenih beretki", Srpske dobrovoljačke garde Željka Ražnatovića-Arkana, poznatije kao "Tigrovi" i "Škorpiona", koji su počinili teške zločine tokom ratova devedesetih.
  • Suđenje Stanišiću i Simatoviću je najduži postupak u istoriji suda u Hagu.
19:00 30.6.2021.

Komšić: Presuda ideji Velike Srbije

Član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšič izjavio je da presuda Stanišiću i Simatoviću jasno ukazuje da je obavještajni vrh tadašnje susjedne države imao aktivno učešće u ratnim zločinima u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.

"To je jako važna presuda kojom se utvrđuje direktna odgovornost dvije veoma bitne rukovodeće osobe iz Srbije, za počinjenje niza zločina sa ciljem stvaranje etnički očišćene Bosne i Hercegovine. Odnosno, Stanišić i Simatović doprinijeli su činjenju zločina od strane paravojnih snaga i drugih naoružanih grupa u ostvarivanju kampanja etničkog čišćenja protiv nesrpskog stanovništva", naveo je Komšić.

Član Predsedništva BiH je dodao da presuda ima svoj pravni značaj, ali da je "jednako važan i onaj politički dio, jer presuda zapravo govori kako izgleda na terenu ideja bilo kojeg velikodržavnog projekta, bez obzira da li se to zove 'Velika Srbija' ili 'Srpski svet', kako to neki danas plasiraju u javnost".

18:54 30.6.2021.

Džaferović: Potvrđeno učešće Srbije u agresiji na BiH

Član Predsedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović izjavio je da prvostepena presuda Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću predstavlja samo djelić pravde za žrtve počinjenih zločina, kao i da će se Srbija morati suočiti sa svojom ulogom u agresiji i činjenju i podržavanju zločina u Bosni i Hercegovini.

"Najveći značaj ove presude je što je još jednom pred institucijama međunarodne pravde potvrđeno postojanje sveobuhvatnog udruženog zločinačkog poduhvata koji je od avgusta 1991. vođen protiv nesrpskog stanovništva na području Bosne i Hercegovine i Hrvatske", naveo je Džaferović.

Član Predsedništva BiH je naveo da je "neizmjerno važno što je i ovom presudom jasno utvrđeno da je trajno uklanjanje nesrpskog stanovništva bio cilj koji su zajedno dijelili politički rukovodioci Srbije, tzv. Srpske Republike BiH i samoproglašenih autonomnih oblasti u Hrvatskoj".

"Što se tiče individualne odgovornosti njih dvojice, zasigurno da je kazna od 12 godina preblaga i nezadovoljavajuća, kao i činjenica da, pored Bosanskog Šamca, nisu proglašeni krivim za sve zločine iz optužnice. Očekujem da će to biti ispravljeno u žalbenom postupku", ocenio je Džaferović.

Dodao je da "činjenica da je dokazano učešće šefa državne bezbjednosti Srbije i Miloševićeve desne ruke u zločinima u Bosni i Hercegovini ima historijski značaj".

18:28 30.6.2021.

Nazor: Srpska služba bila je umešana u dešavanja u Hrvatskoj

Ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata i povjesničar Ante Nazor rekao je za RSE da će se "suzdržati od pravnog tumačenja presude", ali da dokumentacija kojom raspolaže govori da je u organiziranju pobune Srba u Hrvatskoj iznimnu ulogu imala srpska Služba državne bezbednosti, na čijem su čelu bili Stanišić i Simatović.

"Ja bih rekao da je od Borova Sela 1991.godine pa do zadnjeg dana 'Oluje', Služba državne bezbednosti Srbije izravno umiješana u stvari koje se događaju. Mogu nabrojiti masu tih dokumenata koji o tome govore. Dakle, nesumnjiva je umiješanost Službe državne bezbednosti Srbije, dakle samim tim i Srbije u događaje u Hrvatskoj. Srbija je odgovorna za organizaciju i provođenje pobune, i za sudjelovanje u agresiji JNA na Hrvatsku", ocenio je povjesničar Nazor u komentaru na presudu Stanišiću i Simatoviću.

17:57 30.6.2021.

Plenković: Očekujemo utvrđivanje krivice i za druge zločine

Premijer Hrvatske Andrej Plenković pozdravio je prvostepenu presudu Stanišiću i Simatoviću i izrazio očekivanje da će u žalbenom postupku njih dvojica biti proglašeni krivima i za druge zločine u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.

"Vjerujemo da će u žalbenom postupku Rezidualni mehanizam uzeti u obzir njihovu ulogu na adekvatan način. Dakle, pozdravljamo ovaj dio, ali - s obzirom na njihovu ulogu u devedesetim godinama, ne možemo reći da možemo biti zadovoljni i da je donesena pravedna presuda", rekao je hrvatski premijer.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG