Dostupni linkovi

Studentice i studenti izbačeni s fakulteta u Iranu jer su skupa ručali


Policija ispred Tehnološkog sveučilišta Šarif tijekom studentskog prosvjeda izazvanog smrću 22-godišnje Mahse Amini u rujnu u pritvoru državne policije za moral, u Teheranu, 7. oktobra 2022.
Policija ispred Tehnološkog sveučilišta Šarif tijekom studentskog prosvjeda izazvanog smrću 22-godišnje Mahse Amini u rujnu u pritvoru državne policije za moral, u Teheranu, 7. oktobra 2022.

Desetak iranskih studenata bilo je prisiljeno napustiti Sveučilište Zabol u jugoistočnoj pokrajini Sistan i Baločistan jer su prosvjedovali zbog smrti Mahse Amini dok je bila u policijskom pritvoru tako što su ručali skupa - muškarci i žene.

Unija iranskih studenata priopćila je da je 16 studenata izbačeno jer su "imali grupni ručak", kršeći pravila o obveznoj rodnoj segregaciji u kantini.

Ovo studentsko vijeće je također najavilo suspenziju Morteze Mardiha, člana Fakulteta komunikacijskih znanosti Sveučilišta Alameh Tabatabai u Teheranu, zbog podrške studentima u njihovim prosvjedima zbog Aminijine smrti.

Proteklih tjedana bilo je nekoliko izvješća o otpuštanju ili suspenziji sveučilišnih profesora jer su se pridružili studentima koji prosvjeduju.

Ljutnja zbog smrti 22-godišnje Amini 16. septembra prošle godine potaknula je tisuće Iranaca da izađu na ulice tražeći više sloboda i prava žena.

Održani su brojni prosvjedi na sveučilištima, posebice u Teheranu, gdje su mnogi studenti odbili pohađati nastavu.

Studenti prosvjednici na skupovima su uzvikivali "Žena, život, sloboda" i "Smrt diktatoru".

Neke su studentice skinule i spalile svoje marame.

U većini prosvjeda studenti su tražili podršku od profesora, a neki sveučilišni profesori i predavači solidarizirali su se s prosvjednicima.

Sveučilišta i studenti dugo su bili na čelu borbe za veće društvene i političke slobode u Iranu. Godine 1999. studenti su prosvjedovali protiv zatvaranja reformističkog lista, što je izazvalo brutalnu raciju u studentskim domovima teheranskog sveučilišta u kojoj je jedan student ubijen.

Tijekom godina vlasti su uhitile studentske aktiviste i vođe, osudile ih na zatvor i zabranile im studiranje.

Aktivistička novinska agencija HRANA priopćila je da je do 26. januara tijekom nedavnih nemira uhićeno najmanje 700 studenata.

Mnogi su se suočili s kaznama kao što su zatvor, bičevanje, a deseci studenata izbačeni su sa sveučilišta ili suspendirani sa studija, dok snage sigurnosti pokušavaju ugušiti rašireno nezadovoljstvo.

XS
SM
MD
LG