Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 22. januara da će "uvek nuditi dijalog" studentima koji blokiraju fakultete u Srbiji i da je "uvek otvoren i spreman" da ih primi.
"Uvek spreman da ih saslušam, da vidim šta im to nije ispunjeno, jer bih voleo prvo da mi neko kaže šta to nije tačno ispunjeno. Pošto su svi naučili tu floskulu iz opozicionih redova i medija, da zahtevi nisu ispunjeni", rekao je Vučić za televiziju Pink.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da plenumi studenata u blokadi nisu u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i Zakonom o studentskom organizovanju i da vlast zbog toga ne zna sa kim da razgovara oko studentskih zahteva, za koje je i ona ponovila da su ispunjeni.
"Mi smo četiri zahteva ispunili. Ali, zato što je to (plenumi) anarhistički sistem - ja, predsednik, predsednik vlade, ministar prosvete, bilo ko drugi - nemamo način sa kim da sednemo za sto i razgovaramo o tome 'Šta nije ispunjeno? Kako mislite nije ispunjeno?", rekla je Brnabić 22. januara za televiziju B92.
Dodala je da razume da određeni profesori, dekani i rektori podržavaju plenume studenata u blokadi, ali je ponovila da su oni suprotni zahtevima za čije sprovođenje Skupština Srbije, na čijem je čelu, i narodni poslanici imaju kontrolnu ulogu.
Studenti, koji dva meseca blokiraju fakultete širom Srbije, traže objavu kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu i padu nadstrešnice, kako bi se utvrdila odgovornost za nesreću u kojoj je 1. novembra poginulo 15 ljudi.
Takođe, traže da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su nakon nesreće usledili širom Srbije.
Zahtev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Traži se i povećanje budžeta za univerzitete.
Studenti u blokadama nemaju lidere i sve odluke donose na zajedničkim plenumima koji funkcionišu po principu direktne demokratije.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi njihovi zahtevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtevi delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.
Takođe, insistiraju da dokumentacija o Železničkoj stanici, koja je objavljena na sajtu Vlade Srbije i Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, nije kompletna, na šta je ukazao i deo stručne javnosti.
Više od 3.500 univerzitetskih profesora u Srbiji podržalo je studente u blokadi.
U peticiji navode da osuđuju pokušaje vlasti da zastraši studente - javnim deljenjem njihovih privatnih podataka, širenjem neistina o njima u provladnim medijima, kao i slanjem policije i agenata Bezbednosno-informativne agencije na njihove i adrese njihovih roditelja.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.
Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.
U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.