Dostupni linkovi

Stoltenberg: NATO mora da se pripremi na dugu konfrontaciju sa Rusijom


Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

NATO mora da se pripremi za dugu konfrontaciju sa Rusijom, jer ruski predsednik Vladimir Putin godinu dana nakon invazije na Ukrajinu ne pokazuje želju za mirom, izjavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

"Moramo biti spremni dugoročno, to može trajati mnogo, mnogo godina", rekao je Stoltenberg za AFP.

Predsednik Putin želi drugačiju Evropu, želi Evropu u kojoj može da kontroliše susede, gde može da odlučuje šta zemlje mogu da rade", rekao je Stoltenberg (63) u intervjuu nedelju dana uoči prve godišnjice ruske invazije Moskve.

Stoltenberg je rekao da je 30 zemalja članica NATO odlučno u tome da Ukrajina na kraju pobedi.

"Ovde smo da osiguramo da Ukrajina pobedi u ovom ratu i da joj obezbedimo oružje, municiju i podršku koja joj je potrebna", rekao je generalni sekretar NATO.

"Ako predsednik Putin pobedi u Ukrajini, to će biti tragedija za Ukrajince. Ali biće i opasno za sve nas, jer će on i drugi autoritarni lideri biti uvereni da mogu da ostvare svoje ciljeve kada koriste vojnu silu", poručio je Jens Stoltenberg.

Rat Moskve protiv njenog prozapadnog suseda gurnuo je Evropu u najopasniju krizu od Drugog svetskog rata i primorao NATO na najveću reformu svoje odbrane od raspada Sovjetskog Saveza.

Norveški šef alijanse koju predvode SAD rekao je da je oprezan u predviđanju koliko će dugo trajati obnovljeno suočavanje između Rusije i Zapada, jer promena može doći iznenada.

"Videli smo pad Berlinskog zida, ili 11. septembar", rekao je on.

NATO bi, kako je rekao, "uvek gledao gde postoje mogućnosti za uspostavljanje boljih odnosa, ali sa sadašnjim ponašanjem ruskog režima, nema šanse".

Članice NATO-a nisu poslale sopstvene snage u Ukrajinu, a neki zapadni zvaničnici strahuju da bi direktan vojni sukob mogao da eskalira u nuklearni rat između Zapada i Rusije.

Ali sa ruskom invazijom na Ukrajinu, desetine hiljada NATO vojnika raspoređeno je na istočnom krilu alijanse, a niz evropskih saveznika povećao je izdvajanja za odbranu.

Članice NATO-a, predvođene Sjedinjenim Državama, takođe su poslale Ukrajini oružje vredno desetine milijardi dolara kako bi joj pomogle da se bori protiv Rusije.

Izvor: AFP
XS
SM
MD
LG