Dostupni linkovi

Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.
Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.

Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Generalna skupština UN-a usvojila je 23. maja u New Yorku Rezoluciju koja predviđa proglašavanje 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. U genocidu u Srebrenici, koji su u julu 1995. počinili pripadnici Vojske Republike Srpske, ubijena su najmanje 8.372 Bošnjaka.

  • Za Rezoluciju su glasale 84 države, protiv je bilo 19, dok je 68 bilo suzdržanih.
  • Rezolucijom se ukazuje na činjenice iz presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i domaćih sudova
  • Osuđuje se poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca, ali se ne spominje nijedan narod niti država
  • Donošenju Rezolucije najviše su se protivile Srbija i Rusija
  • Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. zločin u Srebrenici okarakterizirao kao genocid, koji zvanični Beograd i vlasti bh. entiteta Republika Srpska negiraju
  • Za genocid u Srebrenicu osuđeno je više od 50 osoba, na oko 700 godina zatvora, a među njima ratni predsjednik RS-a Radovan Karadžić i glavni komandant Vojske RS-a Ratko Mladić
19:55 23.5.2024.

Protesti u Trebinju zbog Rezolucije

Predstavnici Boračke organizacije Trebinja protestovali su ispred spomenika poginulih boraca, poručujući da se ne slažu sa usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Protesti u Trebinju nakon usvajanja Rezolucije, 23. maj 2024.
Protesti u Trebinju nakon usvajanja Rezolucije, 23. maj 2024.

Iz boračke organizacije su poručili da je ovakva odluka donesena snagom sile, a da je predvodnik Njemačka.

Mirko Ćurić, gradonačelnik Trebinja, rekao je na protestima da je proveden "pokušaj demonstracije sile" u Generalnoj skupštini UN-a.

19:53 23.5.2024.

Vlada RS će Federaciji BiH ponuditi sporazum o 'mirnom razdruživanju'

Vlada Republike Srpske u narednih 30 dana će kreirati sporazum koji će biti upućen drugom bh. entitetu, Federaciji Bosne i Hercegovine o "mirnom razlazu" u Bosni i Hercegovini, saopštio je premijer RS Radovan Višković nakon sjednice Vlade RS u Srebrenici u četvrtak 23. maja.

Vlada RS će Federaciji BiH ponuditi sporazum o 'mirnom razdruživanju'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00
19:46 23.5.2024.

Rezolucija korak naprijed u priznavanju istine, tvrde iz Memorijalnog centra Srebrenica

Usvajanje Rezolucije u Generalnoj skupštini UN-a historijska je odluka i predstavlja važan korak naprijed u priznavanju istine i pravde za sve žrtve, poručeno je iz Memorijalnog centra Srebrenica na društvenoj mreži X.

"Rezolucija služi i kao podsjetnik na neizbrisivu patnju koju je pretrpjelo bošnjačko stanovništvo Srebrenice, ali i kao poziv na kolektivno sjećanje i solidarnost", rečeno iz Memorijalnog centra.

Centar je zahvalio svim zemljama "sponzorima" i onima koje su glasale za Rezoluciju.

"Memorijalni centar Srebrenica će nastavit predano raditi na očuvanju sjećanja na žrtve genocida i promoviranju mira, tolerancije i suživota", naveli su u objavi na društvenim mrežama.

19:42 23.5.2024.

Fraza 'genocidni narod' izgovor za neodricanje od ratne politike, kaže istoričarka Olga Manojlović Pintar

Istoričarka Olga Manojlović Pintar rekla je u programu uživo Radija Sloboda Evropa (RSE) povodom usvajanja rezolucije u Srebrenici u UN-u da tekst Rezolucije "vrlo jasno govori o intenciji sastavljača da pruži novu platformu za uspostavljanje dijaloga suprotstavljenih strana".

"Moje čitanje ovog dokumenta je potpuno suprotno onome što evo vidimo na bilbordima širom Srbije i Republike Srpske, i na Kuli u Beogradu, da neko ovim pokušava da celom narodu prišije stigmu genocidnosti", rekla je ona dodajući i da je namera dokumenta da se "potreba porodica, pre svega žrtava, stavi u prvi plan".

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG