Dostupni linkovi

Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.
Na sjednici Generalne skupštine UN-a usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici, 23. maja 2024.

Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Generalna skupština UN-a usvojila je 23. maja u New Yorku Rezoluciju koja predviđa proglašavanje 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. U genocidu u Srebrenici, koji su u julu 1995. počinili pripadnici Vojske Republike Srpske, ubijena su najmanje 8.372 Bošnjaka.

  • Za Rezoluciju su glasale 84 države, protiv je bilo 19, dok je 68 bilo suzdržanih.
  • Rezolucijom se ukazuje na činjenice iz presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i domaćih sudova
  • Osuđuje se poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca, ali se ne spominje nijedan narod niti država
  • Donošenju Rezolucije najviše su se protivile Srbija i Rusija
  • Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. zločin u Srebrenici okarakterizirao kao genocid, koji zvanični Beograd i vlasti bh. entiteta Republika Srpska negiraju
  • Za genocid u Srebrenicu osuđeno je više od 50 osoba, na oko 700 godina zatvora, a među njima ratni predsjednik RS-a Radovan Karadžić i glavni komandant Vojske RS-a Ratko Mladić
18:27 23.5.2024.

Ministarstvo vanjskih poslova Slovenije pozdravilo usvajanje rezolucije

Ministarstvo vanjskih poslova Slovenije pozdravilo je usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Iz ovog ministarstva na društvenoj mreži X poručili su da se danas desio historijski trenutak usvajanjem rezolucije.

"Ovaj istorijski trenutak potvrđuje posvećenost međunarodne zajednice godišnjem obilježavanju dostojanstva žrtava genocida koji je odnio najmanje 8.372 života", poručeno je iz slovenačkog ministarstva vanjskih poslova.

18:19 23.5.2024.

Postignut politički konsenzus po pitanju genocida, tvrdi Komšić

"Usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini postignut je politički konsenzus po pitanju genocida koji je izvršen u Bosni i Hercegovin, odnosno u Srebrenici", poručio je na društvenoj mreži X, član Predsjedništva BiH Željko Komšić.

Ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija (lijevo), član Predsjedništva BiH Željko Komšić i predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović (desno) na sjednici Generalne skupštine UN u New Yorku, 23. maja 2024.
Ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija (lijevo), član Predsjedništva BiH Željko Komšić i predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović (desno) na sjednici Generalne skupštine UN u New Yorku, 23. maja 2024.

Dodaje i kako je stavljena tačka na jedan proces koji je započeo podizanjem optužnica za genocid, nastavljen izricanjem pravnosnažnih presuda pred međunarodnim sudovima i konačno završen usvajanjem Rezolucije u Ujedinjenim nacijama.

"Mišljenje onih koji se nalaze izvan postignutog pravnog i političkog konsenzusa uopće nije relevantno", dodaje Komšić.

18:17 23.5.2024.

"Pobijedila je istina", kaže Bećirović

"Pobijedila je istina", poručio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović u objavi društvenim mrežama.

18:14 23.5.2024.

Odluka je donesena 'košarkaškim' rezultatom, poručio Lagumdžija

"Odlukom Generalne skupštine UN svaki naredni 11. juli je Međunarodni dan refleksije i komemoracije Srebrenica 1995 genocida! Odluka je donesena 'košarkaškim' rezultatom 84 prema 19. U 'gledalištu' je ostalo 68 'igrača'! Zahvaljujem svima koji su proteklih godinu bili zajedno", objavio je poslije glasanja na mreži "X" Zlatko Lagumdžija, ambasador BiH u UN.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG