Dostupni linkovi

Iskopani mezar za žrtve genocida u Srebrenici, 10. juli 2024.
Iskopani mezar za žrtve genocida u Srebrenici, 10. juli 2024.

Dan sjećanja na genocid u Srebrenici obilježen u UN-u, u Potočarima sahranjeno 14 žrtava

  • U Potočarima, na 29. godišnjicu genocida, sahranjeni su nekompletni ostaci 14 žrtava genocida koji su u julu 1995. počinili pripadnici vojske Republike Srpske.
  • Najmlađa žrtva koja je sahranjena ove godine, u julu 1995. imala je 17, najstarija 68 godina.
  • Prvi put se 11. juli obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici i u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku, nakon što je 23. maja usvojena rezolucija Generalne skupštine
  • U genocidu, koji je potvrđen presudama Haškog suda, ubijeno je više od 8.300 muškaraca i dječaka iz Srebrenice i okoline.
  • Do danas je pred različitim sudovima za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora.
12:19 11.7.2024.

Rezolucija treba poslužiti kao primjer da se mrak sličan Srebrenici ne ponovi nigdje u svijetu, poručio Erdoan

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdoan poručio je, obraćajući se prisutnima u Potočarima videoporukom, da cijeli svijet prolazi kroz ispit ljudskosti i iskrenosti.

Erdoan je uputio izraze saučešća članovima porodica ubijenih u genocidu.

"Nećemo zaboraviti Srebrenicu i nećemo dopustiti da se zaboravi, da se sličan zločin ne ponovi nigdje u svijetu", rekao je Erdoan.

Turski predsjednik je podsjetio i na značaj Rezolucije o genocidu u Srebrenici usvojene u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda.

"Smatramo da ova odluka treba poslužiti kao primjer da se mrak sličan genocidu u Srebrenici ne ponovi nigdje u svijetu", rekao je Erdoan.

Erdoan je također naveo kako žali zbog negiranja genocida u Srebrenici i veličanja ratnih zločinaca.

12:21 11.7.2024.

Pejčinović-Burić: Nema mjesta poricanju

Generalna sekretarka Vijeća Evrope Marija Pejčinović Burić izjavila je da je genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja u historiji evropskog kontinenta.

"Iako se ovaj zločin ne može poništiti, možemo izvući pouke iz onoga što se dogodilo i primijeniti te lekcije, tako da se takvi užasni zločini i ljudska patnja nikada ne ponove. Ovo znači priznavanje činjenica. Nema mjesta poricanju, istorijskom revizionizmu ili veličanju osuđenih ratnih zločinaca. Gledajući u budućnost, moramo aktivno prihvatiti jednakost, raznolikost i međusobno poštovanje", kazala je Pejčinović Burić.

12:31 11.7.2024.

U toku je vjerski program u Potočarima i učenje dijelova Kur'ana, nakon čega slijedi klanjanje dženaze i ukop 14 žrtava čiji su ostaci identificirani tokom 2023. godine.

Porodice i okupljeni su u Potočarima uz mezare i tabute svojih najbližih.

Porodice uz posmrtne ostatke žrtava genocida koji će biti ukopani 11. jula u Potočarima.
Porodice uz posmrtne ostatke žrtava genocida koji će biti ukopani 11. jula u Potočarima.
Iskopani mezari za žrtve genocida. 11. juli 2024.
Iskopani mezari za žrtve genocida. 11. juli 2024.
Porodice žrtava genocida u Potočarima, 11. juli 2024.
Porodice žrtava genocida u Potočarima, 11. juli 2024.
Okupljeni na komemoraciji i kolektivnoj dženazi 11. jula u Potočarima.
Okupljeni na komemoraciji i kolektivnoj dženazi 11. jula u Potočarima.

12:57 11.7.2024.

Hrvatska u mislima uz BiH, izjavio Plenković

Hrvatski premijer Andrej Plenković poručio je, povodom 29. obljetnice genocida u Srebrenci, da je Hrvatska u mislima uz Bosnu i Hercegovinu.

"Ustrajemo u promicanju istine o Srebrenici i obrazovanju mladih. Hrvatska je u mislima uz BiH", navedeno je u poruci koju je hrvatski premijer objavio na društvenim mrežama.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG