Konaković: Lekcije Srebrenice ne smiju nikad biti zaboravljene.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je u New Yorku da lekcije Srebrenice ne smiju nikad biti zaboravljene.
Rezolucija, kako kaže, predstavlja nadu za buduće generacije, te ne pripisuje krivicu nijednoj grupi i naciju već potcrtava istinu i želi odati počast žrtvama.
"Oni koji pokušavaju iskriviti rezoluciju, poručujem da se historija ne može ponovo ispisati radi političkih agendi. Poricanjem genocida vrijeđa se sjećanje na žrtve i opstruira mir Moramo odbaciti politike podjela i prigrliti principe istine. Srebrenica podsjeća da treba biti oprezan prema mržnji i toleranciji."
Predsjednik Generalne skupštine UN-a: Navodno sklonište u julu 1995. postalo mjesto najvećeg masakra
Predsjednik Generalne skupštine UN-a Dennis Francis kazao je da je u aprilu 1993. Vijeće sigurnosti UN- a proglasilo Srebrenicu sigurnom zonnom, ali da je to "navodno sklonište" u julu postalo mjesto najvećeg masakra na teritoriji bivše Jugoslavije.
"Blizu tri decenije nakon ovog užasnog poglavlja, preživjeli pokušavaju doći do pravde i pomirenja", kazao je.
Haški tribunal i Međunarodni sud pravde, kako je naglasio, prepoznali su masakr kao čin genocida.
"Lekcija iz Srebrenice je jasna da su netolerancija i pristranost u cijelosti kulminirali zvjerstvima. Uvijek moramo biti budni kad je riječ o retorici koja diskriminira određene grupe jer je ona uvijek ukorijenjena u mržnji. Od ključne važnosti je krivično goniti odgovorne, ali se ne može prihvatiti pokušaj da se negira i zaboravi."
U videoporuci, predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović je zahvalio zemljama koje su glasale za Rezoluciju o Srebrenici 23. maja.
Kazao je da je da se sudske presude, kojima je potvrđen genocid u Srebrenici, ne mogu izbrisati iz historije.
"Usvajanjem Rezolucije poslana je poruka da UN ne smije zaboraviti pravosnažne presude o počinjenim genocidima u Ruandi i Srebrenici i moraju biti stalno upozorenje za čovječanstvo. Svi se moramo boriti da se genocid nikad ne ponovi", poručio je Bećirović i dodao da se "sjećanjem borimo za sigurnu budućnost novih generacija".
Ambasador BiH pri UN-a Zlatko Lagumdžija zahvalio je inicijatorima usvajanja Rezolucije, odnosno Njemačkoj i Ruandi, te zemljama koje su bile susponzorima rezolucije o Srebrenici.
Lagumdžija je naglasio da se još traga za 1.000 ubijenih u genocidu.