Dostupni linkovi

Srbija i BiH: Nema primanja putnika preko granice


Autobuska stanica u Sarajevu
Autobuska stanica u Sarajevu
Odluka mješovite komisije za međunarodni transport lica i stvari u drumskom saobraćaju BiH i Srbije, iz junu 2010. godine, o zabrani kabotaže, odnosno prava obavljanja prevoza putnika ili tereta na području jedne države, stupila je na snagu od prvog januara ove godine.

Direktor banjalučkog Autoprevoza Dragoslav Mihailović smatra da je ova odluka loša i da će imati negativne posljedice i za prevoznike i za putnike iz Republike Srpske. Autobusi koji idu dublje u Srbiju već bilježe gubitke.

„Ovo što nam se desilo, mogu odgovorno da tvrdim, daleko je veća šteta i za prevoznike iz Srbije, i za putnike, što iz Srbije, što iz Republike Srpske. Pojedinci će imati pozitivnih rezultata u procentima, sitno mjereni, a vjerujem da će dobar dio njih osjetiti neke negativne efekte“
, kaže Mihailović.
Direktor banjalučkog Autoprevoza Dragoslav Mihailović tvrdi da je daleko veća šteta za prevoznike iz Srbije i za putnike iz Srbije i RS.


Generalni direktor sarajevskog Centrotransa Safudin Čengić pozdravio je stupanje odluke na snagu, naglašavajući da je kabotaža u svim međunarodnim ugovorima zabranjena i da je na prostoru Evrope postojala samo između jednog dijela BiH, odnosno RS i Srbije.

„Ni do sada Centrotrans, koji održava liniju Sarajevo-Beograd iz Federacije, nije imao pravo na kabotažu, dok su prevoznici iz Republike Srpske i Srbije to pravo ostvarivali, tako da mi nemamo nikakvih posljedica vezano za ukidanje kabotaže. Iskreno govoreći, moje mišljenje je da nije ni do sada trebalo biti kabotaže, kao što je nema nigdje u Evropi, i da je to primjena evropskih propisa koja je konačno izjednačila prava, da tako kažem, svih prevoznika na području BiH i Srbije“
, tvrdi Čengić.

Moguće gašenje linija


Direktor saobraćaja u beogradskoj Lasti Zoran Šarac smatra da bi kao posljedica uvođenja zabrane primanja putnika na cijeloj teritoriji BiH pojedine linije mogle biti ugašene;

„Sigurno će se odraziti u negativnom smislu, jer je evidentno da je manji broj putnika u januaru na našim međudržavnim linijama ka BiH upravo zbog uvođenja te kabotaže, ali mi ćemo sačekati da zaokružimo ceo mesec pa da pogledamo koji je to obim smanjenja, i onda ćemo, naravno, doneti odluku o eventualnom daljem održavanju tih linija ili pojedinih linija“
, navodi Šarac.

Iako su ovakve mjere uobičajene između država, koje ih obrazlažu zašt
Iako su ovakve mjere uobičajene između država, one su postojale do sada zbog specijalnih odnosa RS i Srbije.
itom interesa javne sigurnosti i svojih prevoznika, one su postojale do sada zbog specijalnih odnosa Republike Srpske i Srbije, kaže Šarac.

„Prevoznici iz Srbije su i protestovali protiv ukidanja te kabotaže, međutim, mešovite komisije Srbije i BiH su donele odluku da ipak to startuje 1. januara“
, podseća Šarac.

Ukoliko bude zahtjeva putnika za linije koje su koristili prevoznici iz Srbije, biće uvedene nove linije domaćih prevoznika, kaže ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović.

„Mogu biti građani u pograničnom dijelu Republike Srpske na neki način oštećeni. Mi smo spremni da reagujemo u tom slučaju. Dakle, prevoznika ima i vjerujem da će se sporazum iz juna prošle godine poštovati“
, kaže Čubrilović.

I putnici u RS su u prvim danima primjene odluke zbunjeni jer sada moraju paziti u koje vrijeme vozi koji prevoznik. Putnici koji ne putuju u Srbiju ne mogu putovati sa prevoznicima iz Srbije.

Npr. ako putnik putuje iz Banja Luke za Bijeljinu više ne može koristiti autobuse prevoznika iz Srbije već isključivo autobuse iz Bosne i Hercegovine.
XS
SM
MD
LG