Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin poručio je ambasadoru Rusije u Beogradu Aleksandru Bocan-Harčenku da Srbija "nikada neće biti deo antiruske histerije".
Vulin i Bocan-Harčenko sastali su se 21. marta u Beogradu, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Zbog ruske invazije na Ukrajinu, Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i druge zapadne zemlje uvele su sankcije Moskvi. Srbija je pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija glasala za osudu ruske agresije u Ukrajini, ali odbija da Rusiji uvede sankcije.
Briselski zvaničnici pozivali su Srbiju, da se kao država kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, uskladi sa evropskom spoljnom politikom.
"Srbija nikada neće biti deo antiruske histerije u kojoj se otima imovina državljana Rusije i imovina Ruske Federacije, baš kao što neće zabranjivati ruske medije, niti će rusku decu izbacivati iz škola, a ruske pisce i naučnike brisati iz školskih udžbenika", rekao je Vulin na sastanku sa Bocan-Harčenkom.
Vulin je, kako se navodi, istakao i da je Srbija "samostalna država koja sama bira prijatelje".
Dodao je i da Srbija "nikada neće zaboraviti da je Rusija svojim vetom sprečila donošenje rezolucije po kojoj bi na sramotu i porugu istini, srpski narod bio proglašen prvim genocidnim narodom u istoriji sveta".
Rusija je 2015. godine uložila veto u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija na rezoluciju o Srebrenici zbog čega taj dokument nije usvojen.
U rezoluciji, koju je predložila Velika Britanija, navodilo se da prihvatanje tragičnih događaja u Srebrenici kao genocida predstavlja preduslov za pomirenje i pozivali su se politički lideri na svim stranama da priznaju i prihvate činjenice o zločinima iz prošlosti.
Vulin o saradnji policije Srbije i Rusije
MUP navodi da je Vulin naglasio i da policije Srbije i Rusije imaju "izuzetnu saradnju", i da ministarstvo uspešno sarađuje sa ruskim ministarstvom, "Rosgvardijom i svim drugim bezbednosnim strukturama na zajedničkom zadatku borbe protiv transnacionalnog organizovanog kriminala".
Ruska nacionalna garda – Rosgvardija, prema informacijama sa zvanične internet stranice, osnovana je 5. aprila 2016. godine, ukazom predsednika Rusije Vladimira Putina, pod čijom je direktnom kontrolom. Sastavljena je od policijskih jedinica za posebne namene.
Zahvalnica Rusiji 'na doslednoj podršci'
Vulin je, kako se navodi, izrazio uverenje da će se saradnja dveju država razvijati na obostranu korist i zahvalio se na "doslednoj podršci Rusije kada je u pitanju borba za očuvanje celovitosti Srbije".
Rusija brani interese Srbije pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija, u borbi protiv priznavanja nezavisnosti Kosova.
Rusija, kao i Kina, blokira članstvo Kosova u međunarodnim institucijama.
Kosovo, nekadašnja južna srpska pokrajina, proglasilo je nezavisnost 2008. godine. Srbija ne priznaje Kosovo kao državu.
Srbija i Kosovo pod pokroviteljstvom Evropske unije vode pregovore o normalizaciji odnosa koji bi trebalo da rezultiraju pravno obavezujućim sporazumom.