Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) odlučilo je da posle godinu i po dana uključi i policiju u prikupljanje podataka o sumnjama da su u poslovima sa državnom fabrikom oružja „Krušik“ favorizovani pojedini privatni trgovci oružjem, među kojima i lica povezana sa ocem bivšeg ministra policije Nebojše Stefanovića, potvrđeno je u četvrtak, 3. juna, iz tog Tužilaštva za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Takva odluka, kako navodi TOK, usledila je tek nakon rokade ministara Nebojše Stefanovića i Aleksandra Vulina krajem prošle godine, kada je Vulin postavljen za ministra policije, a Stefanović za ministra odbrane, što potvrđuje i odgovor Tužilaštva za RSE.
„Nakon razmatranja izveštaja Vojnobezbednosne agencije i Bezbednosno informativne agencije, Tužilaštvo je zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja uputilo i SBPOK-u“, navodi Tužilaštvo u odgovoru Radiju Slobodna Evropa.
Ovaj zahtev policiji upućen nakon što je izvršena rokada ministara, pa je na čelo MUP-a umesto Nebojše Stefanovića došao Aleksandar Vulin, dok je Stefanović imenovan za ministra odbrane, naveli su iz Tužilaštva.
Predistražni postupak, dodali su u odgovoru, još uvek je u toku.
Krajem 2019. godine Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo je predistražni postupak nakon medijskih navoda da su u poslovima sa državnom fabrikom „Krušik“ privilegovani pojedini privatni trgovci, među kojima i firma GIK, povezana sa ocem tadašnjeg ministra policije Brankom Stefanovićem, koji je u međuvremenu preminuo.
Tužilaštvo je na početku postupka odlučilo da preskoči policiju, što nije uobičajena procedura, i prikupljanje potrebnih obaveštenja zatražilo je od Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i Vojno-bezbednosne agencije (VBA).
„Kako je u iznetim tvrdnjama navedeno da je u određenim poslovima kupovine i prodaje naoružanja i vojne opreme učestvovao Branko Stefanović, otac ministra policije, Tužilaštvo za organizovani kriminal je zahtevalo prikupljanje svih potrebnih obaveštenja od Bezbednosno informativne agencije i Vojnobezbednosne agencije, a ne i od Ministarstva unutrašnjih poslova“, naveli su u Tužilaštu za organizovani kriminal za portal Insajder krajem 2019.
Tvrdnje o privilegovanim preduzećima u javnost je izneo radnik valjevskog „Krušika“ Aleksandar Obradović koji, prema oceni tužilaštva, nema status uzbunjivača jer je svoje tvrdnje najpre izneo u medijima, a ne nadležnim institucijama. Zato se protiv njega još uvek vodi postupak za odavanje poslovne tajne, a posle pritvora i kućnog pritvora, brani sa slobode.
Obradović je medijima dostavljao podatke koji ukazuju na to da firma GIK, sa kojom se povezuje otac tadašnjeg ministra policije Branko Stefanović, po povlašćenim, višestruko nižim, cenama kupuje oružje od državne fabrike „Krušik“.
Ministar odbrane i potpredsednik Vlade Nebojša Stefanović ostao je bez visokih funkcija u Srpskoj naprednoj stranci (SNS), čiji je jedan od osnivača.
On je 31. maja podneo ostavku na mesto predsednika Gradskog odbora SNS u Beogradu, što je Glavni odbor prihvatio.
Ostavka Stefanovića usledila je posle zahteva niza lokalnih organizacija SNS da napusti funkciju zbog nezadovoljstva njegovim načinom rada, ali i zbog „nereagovanja" na navodno prisluškivanje predsednika Srbije i SNS Aleksandra Vučića.