Mandatar za sastav Vlade Srbije i lider vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević izjavio je tokom izlaganja ekspozea u Skupštini Srbije da članstvo u Evropskoj uniji (EU) ostaje strateški cilj.
"Punopravno članstvo u EU ostaje strateški cilj Srbije", rekao je Vučević, ali je dodao da se "ne može ignorisati činjenica da se proces opterećuje novouvedenim političkim kriterijumima".
Rekao je da su očekivanja EU vezana za to da se Srbija "ponizi" priznavanjem nezavisnosti Kosova i pridruži sankcijama protiv Rusije zbog invazije na Ukrajinu.
Naveo je da će Srbija učiniti sve da spreči prijem Kosova u Savet Evrope iako su joj, kako je rekao, šanse male.
Mandatar Miloš Vučević iznosio je puna tri sata svoj ekspoze pred poslanicima Skupštine Srbije na sednici o izboru nove Vlade. Izbor Vlade Srbije i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade, jedina je tačka dnevnog reda zasedanja koje se održava 1. maja na Međunarodni praznik rada.
Sednica Skupštine Srbije završena je posle 21 čas, a nastavak rasprave najavljen je za 2. maj od 9 ujutru.
Početku sednici Skupštine Srbije prisustvovali su predstavnici diplomatskog kora, među kojima je bio i ambasador Sjedinjenih Država Kristofer Hil.
Bez sankcija Rusiji
Vučević je poručio da će njegov kabinet biti Vlada kontinuiteta u najvećoj mogućoj meri.
U spoljnoj politici, kako je rekao, Vlada će se rukovoditi dosadašnjim principima - političkom nezavisnošću i vojnom neutralnošću.
"Doprinos Srbije regionalnom miru i stabilnosti u regionu biće aktivan i kontinuiran", rekao je.
Vučević je i da se Srbija neće pridružiti sankcijama Rusiji.
"Nema sumnje da će se pritisci nastaviti, verovatno i pojačati, ali naše opredeljenje da ostanemo na istim pozicijama", rekao je Vućević.
"Srbija se ne može i neće odreći prijateljstva sa Rusijom, čiji narod smatramo bratskim baš kao što je to slučaj i sa Ukrajincima. Mi smo jasno osudili napad Rusije na Ukrajinu, ali smo iskazali da se nećemo pridružiti politici sankcija", naveo je.
Dodao je da za Srbiju "teritorijalni integritet Ukrajine neprikosnoven".
Kina prijateljska zemlja
Vučević je u ekspozeu "posebno istakao" značaj partnerstva sa Kinom, ocenjujući da će trgovinskim sporazumom privrednicima biti otvorena vrata kineskog tržišta.
"Uprkos oprečnim stavovima mnogih na Zapadu, za nas Kina predstavlja prijateljsku državu, partnera i pouzdanog saveznika u odbrani našeg teritorijalnog integriteta", dodao je.
Naveo je da se neće menjati pozicija Srbije prema politici jedne Kine i dodao je da se raduje poseti kineskog predsednika Si Đinpinga koji dolazi u Srbiju 7. i 8. maja.
Poručio je da će Srbija graditi najbolje odnose sa Sjedinjenim Državama.
"Tamo gde ima neslaganja, kao oko Kosova i Metohije, ponavljaćemo svoj stav, radićemo na tome da nas naši američki partneri čuju i razumeju", dodao je Vučević.
O BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori
Mandatar Miloš Vučević je ponovio da Srbija nikada nije dovodila u pitanje teritorijalni integritet susedne Bosne i Hercegovine, navodeći da će svako u Srbiji imati sagovornika, ukoliko želi da radi na jačanju dejtonske Bosne i Hercegovine.
"Niko nam ne može zabraniti da volimo Republiku Srpsku. Niko nam neće nametnuti krivicu ni stigmu genocidnog naroda", poručio je.
Vučević je rekao da je Hrvatska država sa kojom postoji kompleksno istorijsko nasleđe i da brojni izazovi stoje na putu oporavka međusobnih odnosa, ali da je Beograd spreman za razgovore.
"Srbi u Hrvatskoj će uvek moći da se oslone na svoju matičnu državu koja će ih pomagati, ne samo finansijski, nego i kulturno i tako onemogućiti njihovu asimilaciju", dodao je.
Govoreći o odnosima sa Crnom Gorom rekao je da ta država kroz istoriju "nije imala nikoga bližeg od Srbije i nema razloga da tako ne bude ponovo."
"Iza nas su godine veštački kreiranih podela, a ispred nas su dani zajedničkih pobeda. Srbija nije, niti će, osporavati crnogorsku državnost", naveo je budući premijer Srbije.
Dodao je da će Srbija uvek insistirati na poštovanju prava srpskog naroda i srpske crkve u Crnoj Gori, u skladu sa evropskim standardima, kao što to radi i u komunikaciji sa drugim državama.
O ekonomiji, odbrani...
Ključni infrastrukturni projekat koji je pomenut u ekspozeu je specijalizovana izložba EXPO 2027.
Mandatar je poručio i da će jedan od prioriteta nove vlade biti jačanje životnog standarda, kao i da će se posebno voditi računa o penzionreima.
Takođe je najavio da će buduća vlada nastaviti sa intenzivnim ulaganjima u Vojsku Srbije.
"Biće predložen kraći oblik obaveznog služenja vojnog roka od najviše četiri meseca", najavio je.
Mandatar je poručio da je brak zajednica muškarca i žene i da će tako biti i za njegovu vladu.
"Čvrsto verujem u Srbiju tradicionalnih vrednosti. Ovo ne znači da će seksualna manjina ili pojedinac biti ugroženi", poručio je.
Opoziciji je poručio da će u njemu imati sagovornika.
"Ukoliko bude napada na predsednika i njegovu porodicu ili poziva na rušenje vlasti na ulici, na moje partnetrstvo ne računajte", rekao je Vučević.
Incident ispred govornice za vreme ekspozea
Tokom predstavljanje ekspozea, dok je Miloš Vučević govorio o borbi protiv kriminala, dvojica opozicionih poslanika Borislav Novaković i Srđan Milivojević su izašli ispred govornice.
Novaković je držao fotografiju na kojoj se vidi Vučević iz vremena dok je bio gradonačlenik Novog Sada, kako se u gradskoj kući rukuje sa Slobodanom Milutinovićem Snajperom, za kojim je raspisana Interpolova poternica.
Vučević je reagujući ranije na tu fotografiju rekao da nije video nijedan dokaz da je bilo šta nezakonito.
On nije prekidao čitanje ekspozea, dok su mu poslanici vladajuće većine aplaudirali.
Poslanik vladajuće Srpske napredne stranke Radoslav Milojičić Kena prišao je Novakoviću, uzeo mu fotografiju iz ruku i pocepao je.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izrekla je opomenu poslanicima Milivojeviću i Milojičiću, a potom je izrekla meru udaljavanja Novakovića sa sednice.
"Niste smeli i niko ne sme da prilazi bez pitanja ovom stolu i mandataru", rekla je Brnabić.
Šta kažu poslanici vlasti?
Bojan Torbica iz Pokreta socijalista zatražio je da Vlada uspostavi kontakte sa BRIKS-om, organizacijom koju predvode Kina i Rusija, te da se uradi studija izvodljivosti o pristupanju Srbije.
Poslanik stranke, čiji je osnivač Aleksandar Vulin sa crne liste Sjedinjenih Država, zatražio je da se uvede "zakon o stranim agentima", te da se nevladine organizacije koje dobijaju novac iz inostranstva prijave kao "strani agenti".
Vučeviću se zahvalio što "Vladu Srbije ne mogu da sastavljaju zapadne ambasade".
Balint Pastor iz Saveza vojvođanskih Mađara je Vučevićev ekspoze ocenio kao "hrabar".
Poslanici Jedinstvene Srbije, Pokreta socijalista i Savez vojvođanskih Mađara, koji su koalcioni partneri SNS, najavili su da će podržati izbor nove Vlade Srbije.
Šta kaže opozicija?
Predsednik stranke Srbija centar (Srce) Zdravko Ponoš upitao je zašto je bilo potrebno četiri i po meseca za sastavljanje vlade.
Komentarišući kadrovska rešenja, Ponoš je naveo da je jasno zašto se Aleksandru Vulinu "nije smeo" dati nijedan resor.
"Potpuno je jasno da on teba da posluži utisku da je ovo proruska vlada, to je za glasačko telo SNS-a", ocenio je Ponoš.
Takođe je rekao da nekim kadrovskim rešenjima želi da se stvori percepcija kod zapadnih partnera da je ovo proevropska vlada.
Za buduću ministarku Milicu Đurđević Stamenkoviski je rekao da je u decembru na parlamentarnim izborima bila opozicija, a da je danas ministarka.
Lider Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović kritikovao je sporazume postignute sa Kosovom navodeći da su tim sporazumima vlasti u Srbiji prihvatile elemente priznanja kosovske nezavisnosti, a da su "o tome lagali".
"Vaša kosovska politika je doživela slom", rekao je Jovanović.
Pohvalio je to što je Vojska Srbije jedan od prioriteta u ekspozeu, rekavši da nema snažne države bez jake vojske.
Poslanica Zeleno - levog fronta Biljana Đorđević izjavila je da poslanici te stranke u skupštini Srbije neće glasati za novu vladu, za koju je navela da je "najreakcionarnija vlada do sada".
Ona je ocenila da vlast predvođena Srpskom naprednom strankom ima praksu "odbrane stare ratne politike, da bi prikrili pljačku".
Kritikovala je odnos vlasti prema bezbednosti radnika, kao i izostanak napretka u evrointegracijama.
Poslanica Jelena Pavlović iz poslaničke grupe "Mi snaga naroda - Branimir Nestorović" izjavila je da ova grupacija neće podržati vladu i iznet program.
Ona je kritkovala prioritet Vlade učlanjenja u EU rečima da se protive "kolonizaciji".
Vlada sa 25 ministarstava i pet ministara bez portfelja
Siniša Mali – prvi potredsednik i ministar finansija, Ivica Dačić – potpredsednik i ministar unutrašnjih poslova, Irena Vujović – potpredsednica i ministarka ekologije, Aleksandar Vulin – potpredsednik
Marko Đurić – ministar spoljnih poslova
Bratislav Gašić – ministar odbrane
Dubravka Đedović Handanović - ministarka rudarstva i energetike
Maja Popović – ministarka pravde
Goran Vesić - ministar građevinarstva i infrastrukture
Tomislav Momirović – ministar unutrašnje i spoljne trgovine
Tanja Mišćević - ministarka za evrointegracije
Slavica Đukić Dejanović - ministarka prosvete
Jelena Begović - ministarka nauke
Aleksandar Martinović - ministar poljoprivrede
Nikola Selaković - ministarst kulture
Zlatibor Lončar – ministar zdravlja
Nemanja Starović - ministar rada
Darko Glišić - ministar za javna ulaganja
Dejan Ristić - ministar informisanja
Jelena Žarić Kovačević - ministarka državne uprave i lokalne samouprava
Adrijana Mesarović - ministarka privrede
Tomislav Žigamnov - ministarst za ljudska i manjinska prava
Zoran Gajić - ministar sporta
Husein Memić – ministar turizma i omladine
Milan Krkobabić - ministar za brigu o selu
Milica Đurđević Stamenkovski - ministarka za brigu o porodici
Ministri bez portfelja:
Nenad Popović, Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić i Tatjana Macura
Vlada se formira četiri i po meseca od vanrednih parlamentarnih izbora, na kojima su naprednjaci osvojili natpolovičnu većinu u republičkoj skupštini. Rok za izbor nove Vlade je 6. maj.
Opozicione koalicije Srbija protiv nasilja i NADA optužile su koaliciju predvođenu vladajućom Srpskom naprednom strankom (SNS) za izbornu krađu.
Na brojne nepravilnosti tokom vanrednih parlamentarnih, pokrajinskih i lokalnih izbora održanih 17. decembra u Srbiji ukazale su i međunarodne i domaće posmatračke misije.
Vlast je u više navrata negirala da su postojale ozbiljnije izborne neregularnosti.
Evropski parlament je u februaru usvojio rezoluciju kojom se od vlasti u Srbiji traži da omogući međunarodnu istragu o navodnim nepravilnostima, sa posebnim osvrtom na izbore za Skupštinu grada Beograda.