Kineski uticaj u Sjevernoj Makedoniji posljednjih godina raste, uglavnom kroz "meku moć" Kine, i to se događa bez značajnijih kineskih ulaganja. Pozitivna percepcija makedonskih građana o Kini takođe raste. Kroz kulturu, politiku i medije Kina se pokušava prikazati kao alternativa zapadnom sistemu.
Kina jača svoju meku moć u svijetu, a Sjeverna Makedonija je među zemljama u kojima ima sve veći uticaj, pokazuju posljednja istraživanja.
Prema istraživanju Centra za analizu evropskih politika (CEPA), Kina ima snažan uticaj u Sjevernoj Makedoniji zemlji, koja je po tome na trećem mjestu među 17 zemalja srednje i istočne Evrope, odmah iza Srbije i Bugarske. Studija pokazuje da je Kina povećala svoj uticaj bez puno truda ili ulaganja.
"Komunistička partija Kine ima značajan uticaj u Sjevernoj Makedoniji", zaključak je iz istraživanja CEPA, neprofitne institucije iz Vašingtona.
Zemlje izvan EU podložnije uticaju
Izvještaj ukazuje da su zemlje izvan EU podložnije kineskom uticaju, posebno na informacijski prostor Balkana, dok Peking ulaže u infrastrukturne projekte u cijeloj regiji.
I dok kineski uticaj u Sjevernoj Makedoniji raste, stručnjaci za međunarodne odnose smatraju kako je percepcija Kine kod građana više apstraktna nego stvarna. Prema njihovim ocjenama, građani na Kinu gledaju kao na zemlju u kojoj se pravi ukusna hrana, znaju za Kineski zid, za kinesku Novu godinu ili kinesku filozofiju. To, smatraju, Komunistička partija Kine vješto koristi kako bi prikrila nepoštivanje ljudskih prava.
Kina je u jednom trenutku ostvarila svoj najbolji rezultat na svjetskom Globalnom indeksu "meke moći". Našla se na četvrtom mjestu, iza SAD-a, Velike Britanije i Njemačke i prvi put ispred Japana kao najviše rangirana zemlja u Aziji.
"Posljednjih deset godina, od izbora Si Džinpinga (Xi Jinping) za sedmog predsjednika Narodne Republike Kine, imamo pokušaje transformacije međunarodnih struktura u cijeloj Kini, da bi se mogla postaviti kao velika sila i predstaviti kao alternativa u pogledu sistema i upravljanja zapadnih država", komentariše Ana Kristinovska – autorica istraživanja "Razmijevanje alata i narativa kineske meke moći" u Sjevernoj Makedoniji.
Istraživanje je provela njemačka Fondacija Konrad Adenauer i organizacija ESTIMA koja djeluje u Sjevernoj Makedoniji.
U posljednje četiri godine percepcija makedonskih građana o Kini značajno se poboljšala, pokazalo je istraživanje Nacionalnog demokratskog instituta iz Sjedinjenih Država. U 2018. godini 25 posto ispitanika u Sjevernoj Makedoniji imalo je pozitivno mišljenje o Kini, dok je taj postotak porastao na 38 posto u 2021. godini.
"To je s jedne strane zbog svih aktivnosti na jačanju meke moći, ali i samog konteksta u posljednjih nekoliko godina, prije svega pandemije Covid-19", kaže Kristinovska.
Iako mediji u Sjevernoj Makedoniji objavljuju malo sadržaja o Kini, percepcija građana o kineskoj ekonomiji, poslovanju i trgovini je pozitivna, objašnjava Kristinovska. Građani s divljenjem gledaju na kinesko ekonomsko čudo, a dijelom se nameće mišljenje da Sjeverna Makedonija ovisi o jeftinijim kineskim proizvodima.
Građani Sjevenre Makedonije takođe imaju pozitivnu percepciju kineskog obrazovanja i nauke te vjeruju da je zemlja u samom vrhu po naučnim dostignućima, kao i po disciplini, predanosti i profesionalizmu Kineza. Što se tiče vrijednosti, građani smatraju da je kinesko društvo veoma konzervativno.
Međutim, s obzirom na nedostatak sadržaja o Kini u makedonskim medijima, građani nisu potpuno sigurni je li ono što znaju o Kini tačno, jer imaju osjećaj da čitaju selektivne informacije. Oni, pak, drugačije razmišljaju o upravljanju i kineskom političkom sistiemu i smatraju da je Kina autoritarna država u kojoj se ne poštuju ljudska prava te da nema demokratije i pluralizma.
"Makedonski građani su u velikoj mjeri svjesni da je to nešto što ne treba gledati pozitivno, ali s druge strane, Kina se smatra državom s dobrim upravljanjem, s efikasnim institucijama, i na to se gleda pozitivno", kaže Kristinovska.
Što se tiče međunarodnih odnosa, dodaje Kristinovska, postoji svijest da je kineska diplomatija velika i jak. Međutim, podaci pokazuju da je percepcija o tome generalno gledano neutralna te da građani ne smatraju da kineska diplomatija u velikoj mjeri ima pozitivne namjere i dostignuća. Ta percepcija se povezuje s kineskim stavom o ruskoj invaziji na Ukrajinu.
Kina koristi razne alate za jačanje svog uticaja u Sjevernoj Makedoniji putem "meke moći", među njima i objavljivanjem kolumni i članaka kineskog ambasadora, a sadržaj iz kineskih medija prenosi se uglavnom preko makedonskih medija koji imaju sklopljene ugovore za dijeljenje sadržaja.
Istraživanje Kristinovske pokazuje da Ambasada Kine od 2019. godine jača svoju prisutnost na društvenim mrežama, posebno na Facebooku.
Šta je 'meka moć'?
Koncept meke moći u političkoj teoriji definisan je sedamdesetih godina prošlog vijeka i analizira sposobnost zemlje da uvjeri druge da čine ono što ona želi, bez upotrebe sredstava sile ili prisile.
Utjecaj meke moći obično dolazi kroz kulturu zemlje, političke vrijednosti i međunarodnu politiku, kao faktora koji određuju njenu privlačnost u svijetu i sposobnost oblikovanja međunarodne politike bez upotrebe sile.
Kratkoročno, "meka moć" se koristi kroz objavljivanje vijesti, srednjoročno se radi strateško slanje poruka, a dugoročno se grade trajni odnosi. Sve to je među glavnim alatima koje koristi za uticaj.
Istraživanja su pokazala da se uticaj u zemlji ostvaruje kroz pet udruženja, ali posebno kroz djelovanje Konfucijevog instituta, koji se smatra jednim od stubova kineske "meke moći" u zemlji, koji osigurava stipendije, obuku, istraživanja, ali takođe kroz potpisivanje memoranduma o saradnji, konferencijama i sajmovima.
U tom smjeru bilježi se porast prevodilačke i izdavačke djelatnosti. Od 1978. godine s kineskog na makedonski prevedeno je 90 naslova, a samo od 2018. prevedeno je 50 naslova, od čega su više od polovine knjige za djecu.
"Mislim da je ovo što sada vidimo samo početak kineskih ulaganja u tom smjeru, a to je prvenstveno zbog činjenice da Kina u velikoj mjeri uči kako funkcioniše naša regija i kako uopšte funkcioniše demokratski svijet", kaže Kristinovska.
Matrica 'meke moći'
Christopher Nehring koji predaje na Univerzitetu St. Kliment Ohridski u Sofiji, proučavao je uticaj kineske meke moći u Bugarskoj, govori o sličnim metodama kao u Sjevernoj Makedonji.
Uticaj Kine odvija se kroz direktna ulaganja u infrastrukturu, telekomunikacije, medije, akademske sadržaje te kroz Konfucijev institut u Bugarskoj. Kina se predstavlja na pozitivan način kroz kulturne programe. U zemlji postoje dva instituta, u Sofiji i Velikom Trnovu, gdje se vodi netransparentno finansiranje i propagandne rasprave i publikacije, kaže Nering.
Kroz projekt "Pojas i put" Kina se predstavlja kao pozitivna alternativa zapadnom liberalnom modelu, ali i model socijalizma - kao alternativa zapadnom modelu demokratije.
"Što se tiče saradnje s medijima, rade se novine koje imaju posebnu rubriku za Kinu i sadržaj se odmah prevodi s engleskog na bugarski. Postoji nekoliko takvih novina, koje prevode takve članke i koje, između ostalog, promovišu ruski pogled na politiku prema jugoistočnoj Evropi. Nema nikakve kritike na račun Rusije, imamo antiameričku propagandu i navode da je za ekonomsko-politički sukob Kine i SAD-a kriv Vašington", kaže Nehring.
"Ponekad", dodaje, "postoje i antikapitalistički narativi u smislu zapadnog svijeta i promoviše se kineski model". Nehrin navodi, međutim, da je uprkos tome u Bugarskoj malo javne i političke pažnje na Kinu, dok je fokus trenutno na Rusiji.
Namjera Kine da oblikuje svijet na svoj način
Predstavnik Fondacije "Konrad Adenauer" u Sjevernoj Makedoniji Daniel Brown kaže da je Kina zajedno sa brzom realizacijom projekata u ekonomiji i infrastrukturi istovremeno namjetnula svoju "meku moć" i to uglavnom kroz Konfucijev institut tako što se promoviše pozicija Kine u svijetu, kao i preko univerzietskih katedri u regiji.
Brown smatra da bi Evropska unija i njezine zemlje partneri trebale biti oprezne i svjesne ideja koje nudi Kina, kao različitih od onih u obrazovnom sistemu Unije.
“Vođa Komunističke partije Kine Si Đinping rekao je da će ovo biti vijek izazova za Kinu i da se Kina suočava s problemima kakve nisu imali vijekovima. Kako to trebamo razumjeti? Ne želim reći da je postoji riječ za naša fantazija, ali to znači da Kina ima plan oblikovati svijet na svoj način, prema njihovom pogledu na svijet, i toga trebamo biti svjesni", rekao je Brown.
Namjera Kine da oblikuje svijet na svoj način ne treba nas čuditi, jer svaka velika sila ima istu namjeru, dodaje autorica istraživanja o kineskoj "mekoj moći" Kristinovska.
Kina u okviru svojih promotivnih aktivnosti, dodaje Kristinovska, namjerno ili nenamjerno prenosi ideje da je njen društveno-politički model, koji predstavlja autoritarnu jednostranačku državu, bez pluralizma i slobode izražavanja i zaštite građanskih prava, model koji vodi napretku i ekonomskom razvoju.
Autorica istraživanja o kineskoj "mekoj moći" Kristinovska kaže kako upravo u tom dijelu treba biti na oprezu.