Pošta prvim civilima ubijenim u Srebenici odata je 8. maja na mezarju kod Bijele džamije u centru Srebrenice.
Održan je i čas istorije, a zatim su prijatelji i rodbina žrtava obišli naselje Dobrak kod Skelana, gdje su se poklonili civilnim žrtvama, ubijenim takođe 8. maja 1992.
U ulicama Hrid i Reufa Selmanagića Crnog u Srebrenici tog dana zapaljeno je 27 kuća i u njima izgorjelo 12 starih i bolesnih osoba bošnjačke nacionalnosti.
Istog dana snage bosanskih Srba ubile su 18 osoba u centru grada kod gradske pijace i Doma kulture.
Istovremeno, ubijeno je i 30 Bošnjaka u okolnim srebreničkim selima.
Prva civilna žrtva u Srebrenici bio je Asim Redžić, bivši fudbaler lokalnog kluba Guber i rudarski inženjer. On je odveden iz kuće pod izgovorom da treba da u Rudniku olova i cinka Srebrenica pokrene neki pogon. Nikada se više nije pojavio, a njegovi posmrtni ostaci nađeni su nekoliko godina kasnije u blizini Bratunca. Jedan od ubijenih je bio milicioner u penziji, invalid Safet Kulaglić.
"Mog oca su iz njegovog stana odveli u obližnju zgradu policije i tu je ubijen iz vatrenog oružja. Ubijen je na stepeništa ustanove u kojoj je stekao penziju. Vjerovao je svojim bivšim kolegama, prijateljima i komšijama i nije želio da ide iz Srebrenice. Taj dan je ubijeno i više od 20 osoba u samom gradu. To su uglavnom bile starije osobe koje nisu predstavljale prijetnju nikome", kaže Amir, sin ubijenog Safeta Kulaglića.
Porodice žrtava navode kako je Hamed Gušić, 64-godišnji penzioner, ubijen pred kućnim vratima u naselju Soloćuša.
Stari trgovac u penziji Redžep Redžepović je ubijen pred bivšom samoposlugom, na mjestu današnjeg Motela "Alić", dok je rudar u penziji Muharem Dizdarević ubijen na Trgu ispred robne kuće.
Uz Eseda i Izetu Fazlić ubijeni su i Mehmed i Meva Salimović, Meho i Muša Vejzović te Avdo i Behka Jelkić u naselju Hrid. Istog dana u policijskoj stanici je ubijen i Jakub Abdurahmanović.