Gordana Siljanovska-Davkova položila je u nedjelju zakletvu kao prva žena predsjednica Sjeverne Makedonije od nezavisnosti zemlje 1990-ih, nakon pobjede na predsjedničkim izborima 8. maja.
Ona je tokom ceremonije spominjala Sjevernu Makedoniju pod njenim starim imenom.
Davkova je pobijedila aktuelnog predsjednika Stevu Pendarovskog, osvojivši duplo više glasova nego što je on dobio u drugom krugu u srijedu.
Nakon što je položila zakletvu na sjednici pred odlazećim sastavom Sobranja Sjeverne Makedonije, Davkova je tokom svog govora izbjegavala riječ sjever u nazivu države, na šta je upozoravala tokom kampanje.
Davkova se zaklela da će "štititi suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost Republike Makedonije" izbjegavajući ustavno ime zemlje Sjeverna Makedonija.
Godine 2018. u Prespi je postignut dogovor s Grčkom o promjeni imena iz Makedonije u Sjeverna Makedonija, čime su okončani višegodišnji sporovi i otvoren put naporima zemlje da se integriše u EU i NATO.
Ambasadorka Grčke u Skoplju Sofija Filipidu napustila je ceremoniju polaganja predsjedničke zakletve u znak protesta jer je Davkova tokom procesa pominjala stari naziv "Republika Makedonija", rekao je poslanik VMRO DPMNE Antonio Milošoski.
"Biću predsjednik svih, i lijevog i desnog dijela Skupštine; predsjednik svih građana bez obzira na nacionalnu, vjersku ili političku pripadnost", rekla je Davkova.
Međutim, Davkova u svom govoru nije govorila o pitanjima vezanim za proces evropskih integracija zemlje, koji zavisi od ustavnih promjena na osnovu sporazuma sa Bugarskom, već je rekla da će raditi na "evropeizaciji zemlje zajedno sa ostalim balkanskim zemljama".
Davkova ne podržava promjenu Ustava, ali je u nedavnom intervjuu za Radio Slobodna Evropa rekla da će ih poštovati, ako parlament odobri ustavne amandmane- koji bi omogućili Bugarima i pet drugih etničkih manjina da postanu dio makedonskog Ustava.
U međuvremenu, Davkova je rekla da je sada "vrijeme za jedinstvo" i zbog toga će se obratiti ženama, "jer želimo da pokažemo da ne brinemo samo o sebi, već i o svima oko nas. Vjera je veoma važna i ja ću je opravdati".
Ona je obećala da će njen predsjednički kabinet odražavati etnički sastav zemlje, "gdje će biti mjesta za Makedonce, Albance i predstavnike drugih entiteta, dok će njihov izbor biti zasnovan na profesionalnim i nestranačkim kriterijima".
Koje su ovlasti predsjednika Sjeverne Makedonije?
Predsjednik u Sjevernoj Makedoniji ima ograničene ovlasti.
Predsjednik je vrhovni zapovjednik oružanih snaga zemlje. Određuje mandat za sastavljanje nove Vlade, ukazom imenuje i razrješava ambasadore, prima akreditive i opozive stranih diplomatskih predstavnika.
Uloga predsjednika je i da predlaže dva suca Ustavnog suda kao i dva člana Sudskog vijeća, da predlaže guvernera Narodne banke, da imenuje neke rukovodioce na sigurnosna mjesta.
Predsjednik također ima pravo pomilovanja u skladu sa zakonskim odredbama i obavlja druge dužnosti definirane makedonskim Ustavom.