Severna Koreja je zapretila Sjedinjenim Američkim Državama "snažnim naknadnim merama" ako ne prestane da sprovodi zajedničke vojne vežbe sa Južnom Korejom.
Vašington i Seul su u ponedeljak započeli jednu od svojih najvećih kombinovanih vojnih vazdušnih vežbi, koja će se završiti u petak. Severna Koreja je takođe lansirala seriju projektila poslednjih nedelja kao odgovor na različite vežbe.
Ovo je usledilo nakon izveštaja obaveštajnih službi da se Pjongjang priprema za svoju prvu probu nuklearnog oružja od 2017.
"Ako SAD budu nastavile sa ozbiljnim vojnim provokacijama, (Severna Koreja) će uzeti u obzir snažnije naknadne mere", navodi se u saopštenju ministarstva spoljnih poslova Severne Koreje, prenosi BBC. "Ako (Vašington) ne želi bilo kakav ozbiljan razvoj događaja koji ne odgovara njegovim bezbednosnim interesima, trebalo bi odmah da prekine beskorisne i neefikasne ratne vežbe. U suprotnom, moraće u potpunosti da preuzme krivicu za sve posledice", dodaje se.
Trenutne vojne vežbe, nazvane Oluja opreza, uključuju stotine aviona koji izvode lažne napade 24 sata dnevno.
Početkom oktobra, Vašington je rasporedio svoj nosač aviona na nuklearni pogon USS Ronald Reagan u blizini Korejskog poluostrva, što je potez koji se smatrao upozorenjem Severu - a nosač je učestvovao u rundi pomorskih vežbi. Seul je rekao da "retko" raspoređivanje pokazuje "odlučnost Alijanse Južne Koreje i SAD da oštro odgovori na bilo kakve severnokorejske provokacije".
Pjongjang je u oktobru rekao da su njegova lansiranja raketa "simulacija" nuklearnog napada na jug. Tvrdili su da su uspešno simulirali napade na vojne baze, luke i aerodrome Južne Koreje i rekli da su projektili dizajnirani da nose taktičko nuklearno oružje.
U septembru je severnokorejski lider Kim Džong-un izjavio da je Pjongjang "nepovratna" nuklearna sila i revidirao zakone, dozvoljavajući preventivno korišćenje nuklearnog oružja. Njegova prethodna politika bila je da oružje koristi samo kao odgovor na napad.
Severna Koreja je takođe ove godine pojačala svoju učestalost ispaljivanja raketa, izvodeći preko 40 lansiranja do sada, što je najviše ikada. Uprkos teškim sankcijama, Pjongjang je izveo šest nuklearnih proba između 2006. i 2017. godine.