Dostupni linkovi

Savet Evrope ukazao Srbiji na diskriminaciju Roma, LGBTI osoba i govor mržnje


Porodica Roma u socijalnom stanu u Beogradu 11. april 2024.
Porodica Roma u socijalnom stanu u Beogradu 11. april 2024.

U javnom diskursu Srbije domirira govor mržnje, rekli su iz Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI) i posebno upozorili na govor mržnje prema Romima i drugim etničkim manjinama, pripadnicima LGBTI zajednice, kao i izbeglicama i migrantima.

U izveštaju koji je objavljen 27. juna, ECRI navodi da "vlasti treba da pojačaju napore u podsticanju javnih ličnosti da se uzdrže od govora mržnje i da osude njegovu upotrebu", prenosi Beta.

Dodaje se da u Srbiji ne postoje sveobuhvatni podaci o govoru mržnje, a veruje se da je pravi broj takvih slučajeva mnogo veći nego što pokazuje postojeća statistika.

ECRI je stoga preporučio da se sprovede studija u cilju razvoja i primene mera za sprečavanje i uklanjanje tih pojava.

U izveštaju se ocenjuje da predrasude prema LGBTI osobama ostaju rasprostranjene, ali se dodaje da su pokrenute inicijative u cilju promovisanja ravnopravnosti pripadnika te populacije na radnom mestu.

ECRI je pozvao vlasti Srbije da "bez nepotrebnog odlaganja" podnesu Narodnoj skupštini nacrt zakona o istopolnim zajednicama i da osiguraju da se u nastavnom planu i programu i udžbenicima pitanja o LGBTI obrađuju "na osetljiv način".

Kada je u pitanju inkluzija Roma, ECRI ocenjuje da je segregacija Roma u obrazovanju u relativnom porastu i da je stopa pohađanja škole i završetka školovanja mnogo manja za romsku decu nego za opštu populaciju, zbog čega vlasti treba da preduzmu odlučnu akciju da iskorene sve oblike takve segregacije.

U izveštaju se navodi da su Zakon o socijalnoj karti, usvojen 2021, i njegova primena pokrenuli ozbiljna pitanja o njegovom uticaju na najranjivije grupe stanovnika, posebno Rome koji su najviše ostali bez socijalne pomoći.

ECRI je pozvao da se preispita proces odlučivanja u pružanju socijalne pomoći i da se osigura transparentnost rada algoritamskih sistema koji se koriste u tom procesu.

Ukazujući da se i dalje javljaju problemi u pogledu identifikacionih dokumenata za izbeglice i tražioce azila, ECRI je preporučio vlastima da preduzmu mere kako bi se tim ljudima obezbedila odgovarajuća dokumenta.

Evropska komisija protiv rasizma i netolerancije je nezavisno telo za praćenje stanja ljudskih prava, a specijalizovano je za pitanja koja se odnose na borbu protiv rasizma, diskriminacije, ksenofobije, antisemitizama i netolerancije u Evropi.

XS
SM
MD
LG