Dostupni linkovi

Iran šalje delegaciju u Rijad zbog ponovnog otvaranja ambasade


Saudijski ministar spoljnih poslova princ Fejsal bin Farhan i njegov iranski kolega Hosein Amir-Abdolahjan u Pekingu, 6. aprila
Saudijski ministar spoljnih poslova princ Fejsal bin Farhan i njegov iranski kolega Hosein Amir-Abdolahjan u Pekingu, 6. aprila

Iranska delegacija posetiće Saudijsku Arabiju ove nedelje kako bi se pripremila za ponovno otvaranje ambasade u Rijadu, izvestila je u nedelju, 9. aprila, novinska agencija ISNA.

"Iranska tehnička delegacija posetiće ambasadu Teherana u Rijadu i dogovoriti ponovno otvaranje iranske ambasade u Saudijskoj Arabiji“, prenela je ISNA.

Dan ranije u Iran je stigla saudijska delegacija da bi razgovarala o ponovnom otvaranju diplomatskih misija u Islamskoj Republici, nakon istorijskog sastanka ministara spoljnih poslova dve zemlje u Pekingu.

Poseta je uslijedila nakon susreta njihovih šefova diplomatija u Kini u četvrtak.

Saudijska Arabija i Iran su se prošlog meseca dogovorili da obnove diplomatske veze nakon sedam godina.

Saudijski ministar spoljnih poslova princ Fejsal bin Farhan nazvao je ovu posetu delom "provođenja trojnog sporazuma" postignutog 10. marta između dve regionalne sile, uz posredovanje Kine, o obnavljanju veza prekinutih 2016. godine.

Dva dugogodišnja bliskoistočna rivala sada su se obavezala da će raditi zajedno, piše agencija Frans pres (AFP).

Kada su se saudijski ministar spoljnih poslova princ Fejsal bin Farhan i njegov iranski kolega Hosein Amir-Abdolahjan sastali u četvrtak u Pekingu, obećali su da će doneti bezbednost i stabilnost turbulentnom regionu Zaliva.

„Dve strane su naglasile važnost praćenja implementacije Pekinškog sporazuma i njegovog aktiviranja na način koji proširuje međusobno poverenje i polja saradnje i pomaže stvaranju bezbednosti, stabilnosti i prosperiteta u regionu“, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Saudijska "tehnička delegacija" u subotu se sastala sa šefom iranskog protokola Mehdijem Honardoustom u Ministarstvu spoljnih poslova u Teheranu, saopštila je SPA.

Dve zemlje prekinule su veze nakon što su demonstranti u toj islamskoj republici napali saudijske diplomatske misije posle pogubljenja istaknutog šiitskog sveštenika u Rijadu.

Zbližavanje između uglavnom sunitskih muslimana Saudijske Arabije, najvećeg svetskog izvoznika nafte, i Irana sa većinskim šiitskim stanovništvom, koji je u sukobu sa zapadnim vladama oko njegovih nuklearnih aktivnosti, ima potencijal da preoblikuje odnose širom regiona koji decenijama karakteriše turbulencija.

Prema prošlomesečnom sporazumu, dve zemlje treba da ponovo otvore svoje ambasade i misije u roku od dva meseca i sprovedu sporazume o bezbednosti i ekonomskoj saradnji potpisane pre više od 20 godina.

Iranskog predsednika Ebrahima Raisija takođe je pozvao saudijski kralj Salman u Rijad, na putovanje koje je planirano da se održi posle svetog meseca posta Ramazana koji se završava kasnije u aprilu.

Sjedinjene Države su decenijama bile ključna diplomatska sila na Bliskom istoku i imaju savez, iako često zategnut, sa Saudijskom Arabijom.

Vašington je oprezno pozdravio približavanje Saudijaca i američkog protivnika Irana uprkos ulozi Kine, koju vidi kao svog najvećeg globalnog rivala.

Iran i Saudijska Arabija se bore za uticaj u Siriji, Libanu i Iraku. Oni takođe podržavaju rivalske strane u nekoliko zona sukoba širom regiona, uključujući Jemen, gde Huti pobunjenike podržava Teheran, a Rijad predvodi vojnu koaliciju koja podržava vladu.

XS
SM
MD
LG