Velika Britanija je rekla da je 190 država obećalo na klimatskom samitu COP26 da će postepeno prestati koristiti ugalj, ali među njima nisu Australija, Indija, Kina i Sjedinjene Države, koji spadaju među najveće potrošače ovog energenta.
Velike zemlje koje koriste ugalj, uključujući Poljsku, Vijetnam i Čile, su među onima koje su se obavezale.
Ugalj je fosilni energent koji pojedinačno najviše doprinosi klimatskim promjenema.
- Stručnjak Oxford instituta: Evropi treba gasna alternativa
- Samit u Glazgovu: Moguće ograničenje zagrevanja na 1,9 stepeni
- Podele već na početku COP26
Države su na samitu o klimi u Glazgovu potpisale dokument kojim se obavezuju da će izvršiti tranziciju i smanjiti upotrebu fosilnih goriva.
Potpisnice su se obavezale da će okončati sva ulaganja u novu proizvodnju električne energije sagorijevanjem uglja na svojim teritorijama i u drugim zemljama
Takođe su se složili da postepeno ukinu energiju dobijenu od uglja u 2030-im godinama u slučaju velikih ekonomija, odnosno u 2040-im godinama u slučaju siromašnih zemalja, rekla je Velika Britanija.
Dogovoreno je da velike ekonomije postepeno obustave upotrebu uglja tokom 2030-ih godina, a siromašnije zemlje tokom 2040-ih godina.
Desetine organizacija takođe su potpisale obećanje, a nekoliko velikih banaka pristalo je da prestane s finansiranjem u industriju uglja.
"Kraj [upotrebe] uglja je na vidiku", rekao je britanski ministar za poslovanje Kwasi Kwarteng.
"Svijet se kreće u ispravnom smjeru, spreman je zapečatiti sudbinu uglju i prihvati benefite za okolinu i ekonomiju od izgradnje budućnosti zasnovane na čistoj energiji", kazao je.
Iako je na globalnom nivou ostvaren napredak u smanjenju upotrebe uglja, ovaj energent imao je udio od 37% u proizvodnji električne energije 2019. godine.