Dostupni linkovi

Razgovori SAD i talibana o ekonomiji, ljudskim pravima i trgovini drogom


Protest žena u Kabulu zbog zatvaranja kozmetičkih salona. 19. jul 2023.
Protest žena u Kabulu zbog zatvaranja kozmetičkih salona. 19. jul 2023.

Američki zvaničnici pozvali su talibane tokom razgovora u Dohi, u Kataru, da promene politiku odgovornu za pogoršanje stanja ljudskih prava u Avganistanu, posebno za žene i devojke, saopštio je Stejt department u ponedeljak, 31. jula.

Specijalni predstavnik za Avganistan Tomas Vest (Thomas West), zajedno sa specijalnim izaslanikom za avganistanske žene, devojke i ljudska prava Rinom Amiri, i šeficom američke misije u Avganistanu sa sedištem u Dohi Karen Deker (Decker), predvodili su američku delegaciju na razgovore održane 30. i 31. jula sa predstavnicima talibanima.

"Američki zvaničnici identifikovali su oblasti za izgradnju poverenja u podršci avganistanskom narodu", navodi se u saopštenju Stejt departmenta.

Istovremeno, delegacija je izrazila "duboku zabrinutost u vezi sa humanitarnom krizom i potrebom da se nastavi podrška humanitarnim organizacijama i telima UN-a koji pružaju pomoć u skladu sa humanitarnim principima“.

Američki zvaničnici su takođe izrazili ozbiljnu zabrinutost u vezi sa pritvorima, udarima na medije i ograničenjima verske prakse, podržavajući zahteve avganistanskog naroda da se njihova prava poštuju i njihov glas oblikuje budućnost zemlje, navodi se u saopštenju.

Takođe su se založili za momentalno i bezuslovno puštanje na slobodu pritvorenih američkih državljana, uz napomenu da su ovi pritvori značajna prepreka pozitivnom angažmanu.

Američka strana je ponovila zabrinutost zbog "pogoršanja" ljudskih prava i pozvala talibane da ponište zabrane srednjeg obrazovanja za devojčice i zapošljavanja žena i puste zatočene Amerikance, navodi se u saopštenju Stejt departmenta.

Predstavnici talibana pokrenuli su ukidanje ograničenja na putovanja i drugih restrikcija za njihove vođe, te vraćanje imovine avganistanske centralne banke koja se nalazi u inostranstvu, saopštila je administracija u Kabulu.

Nijedna zemlja nije zvanično priznala talibane otkako se ovaj islamistički militantni pokret vratio na vlast u Avganistanu 2021. godine, kada su se strane snage predvođene SAD povukle u haosu nakon 20-godišnjeg sukoba.

Američki zvaničnici su primetili podatke koji ukazuju na pad inflacije i rast trgovine u 2023. u Avganistanu i izrazili otvorenost za tehnički dijalog o ekonomskoj stabilizaciji.

Većini talibanskih lidera je potrebna dozvola UN za putovanje u inostranstvo, a bankarski sektor Avganistana je osakaćen sankcijama nakon što je ovaj pokret, koji sebe naziva Islamskim emiratom Avganistana (IEA).preuzeo vlast.

"IEA je ponovio da je ključno za izgradnju poverenja" da se ukinu zabrane putovanja talibanskim vođama i da se rezerve centralne banke odmrznu "kako bi Avganistanci mogli da uspostave ekonomiju koja se ne oslanja na stranu pomoć", rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Kahar Balki.

Oko sedam milijardi dolara sredstava centralne banke Avganistana zamrznuto je u ogranku Federalnih rezervi u Njujorku nakon što su talibani preuzeli vlast. Polovina sredstava sada je u Fondu za Avganistan sa sedištem u Švajcarskoj.

Revizija avganistanske centralne banke koju su finansirale SAD nije dobila zeleno svetlo za povraćaj sredstava iz povereničkog fonda.

Stejt department je istakao stalnu posvećenost talibana da ne dopuste da bilo ko koristi teritoriju Avganistana da bi pretio Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima.

U Vašingtonu je saopšteno da je američka delegacija priznala da je došlo do smanjenja terorističkih napada velikih razmera na avganistanske civile i da postoje izveštaji koji ukazuju na to da je talibanska zabrana uzgoja opijumskog maka rezultirala značajnim smanjenjem.

Američki zvaničnici su, međutim, registrovali ozbiljnu zabrinutost u pogledu nastavka trgovine i prodaje prerađenih opijata i sintetičkih droga, iako su izrazili otvorenost za nastavak dijaloga o borbi protiv narkotika.

Izvor: Redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku i Reuters
XS
SM
MD
LG