Sjedinjene Američke Države(SAD) pozvale su na detaljnu istragu o potezima Moskve da utiče na predsjedničke i parlamentarne izbore u Rumuniji nakon što su dokumenti s kojih je skinuta oznaka tajnosti 4. decembra otkrili da je zemlja bila meta "agresivne hibridne ruske akcije" koja je dovela do prošlomjesečne iznenadne pobjede proruskog kandidata krajnje desnice.
Rumunsko Vrhovno vijeće za nacionalnu odbranu (CSAT) skinulo je tajnost sa dokumenata, rekavši da oni pokazuju da je članica EU i NATO bila meta različitih koordinisanih akcija koje su dovele do prvog kruga predsjedničkih izbora 24. novembra, u kojima je pobijedio Calin Georgescu.
Vijeće je saopštilo da je Georgescuova pobjeda rezultat koordinisane kampanje na društvenim medijima, koju je najvjerovatnije organizirao "državni akter".
Parlamentarni izbori nedelju dana kasnije rezultirali su porastom tri proruske krajnje desničarske stranke koje su osvojile oko trećinu glasova, iako se čini da proevropske stranke imaju dovoljno glasova da formiraju koalicionu vladu.
Birači će 8. decembra odlučiti o pobjedniku predsjedničkih izbora u drugom krugu u kojem će se Georgescu suočiti sa kandidatkinjom desnog centra Elenom Lasconi.
Prema dokumentima s kojih je skinuta oznaka tajnosti, rumunska obavještajna služba vjeruje da je Georgescu masovno promoviran na TikToku uz podršku Rusije kroz više metoda, uključujući koordinirane račune, algoritme za jačanje njegove prisutnosti na platformi i plaćenu promociju.
Dokumenti pomažu objasniti kako je Georgescuova popularnost porasla s 1 posto neposredno prije utrke na 22 posto kroz opsežnu operaciju manipulacije koja je uključivala uticajne osobe i uhvatila u zamku rumunske institucije kao i obične birače.
Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller rekao je da, iako se Sjedinjene Države ne miješaju u izbor rumunskog naroda ili izborni proces, Washington je "zabrinut izvještajem CSAT-a o umiješanosti Rusije u zloćudnu sajber aktivnost koja je osmišljena da utiče na integritet rumunskog izbornog procesa".
Miller je rekao da je Rumunija jak saveznik u NATO-u i da Sjedinjene Države cijene njen doprinos sigurnosti saveza i da teško stečenu poziciju zemlje u transatlantskoj zajednici ne mogu promijeniti "strani akteri koji žele odmaknuti vanjsku politiku Rumunije od zapadnih saveza".
Takva promjena politike imala bi "ozbiljne negativne posljedice na sigurnosnu saradnju SAD s Rumunijom", rekao je Miller.
U dokumentima sa kojih je skinuta tajnost se kaže da su influenseri na TikToku regrutovani da promoviraju Georgescua direktno javnom podrškom i indirektno kroz neutralne poruke koje su sadržavale oznake povezane s njim.
Pronađeno je na desetine TikTok naloga koji su lažno koristili logo obavještajne službe i naziv Antiteroristička brigada (BAT), a svaki je prikazivao hiljade pratilaca i preko 100.000 lajkova. Rumunske obaveštajne službe su nagovjestile da će na operaciju biti potrošene velike sume novca.
Georgescu je rekao rumunskim izbornim vlastima da nije potrošio ništa na svoju kampanju.
Obavještajna služba povezala je operaciju s Rusijom napominjući da su podaci o pristupu zvaničnim rumunskim izbornim web stranicama objavljeni na ruskim platformama za sajber kriminal. Pristupni podaci vjerojatno su nabavljeni ciljanjem na legitimne korisnike ili iskorištavanjem legitimnog servera za obuku, rekla je obavještajna služba.
Rusija je negirala bilo kakvo miješanje u izbore u Rumuniji.
U saopštenju State Departmenta navodi se da Washington "pažljivo prati izbore u Rumuniji" i da će "nastaviti da radi zajedno (sa rumunskim vlastima) "na očuvanju sigurnosti naših nacija i prosperiteta i blagostanja naših građana".