Dostupni linkovi

Osuđeni američki milioneri krili se u Crnoj Gori, čekaju izručenje u SAD


U Tivtu su u februaru 2022. godine uhapšeni američki državljani osuđeni u SAD zbog prevare američkog Fonda za pomoć malim preduzećima u vrijeme korona krize.
U Tivtu su u februaru 2022. godine uhapšeni američki državljani osuđeni u SAD zbog prevare američkog Fonda za pomoć malim preduzećima u vrijeme korona krize.

U Višem sudu u Podgorici vodi se postupak o izručenju troje američkih državljana koji su osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne, jer su oštetili američki fond za suzbijanje korona virusa za 18 miliona dolara.

Kako je potvrđeno Radiju Slobodna Evropa, odluku o njihovoj ekstradiciji će tek donijeti vijeće Višeg suda.

Na pitanje kad očekuju njihovo izručenje iz Ambasade Sjedinjenih Država u Podgorici RSE je odgovoreno, da "ne komentariše pitanja koja se odnose na američke državljane zbog zaštite privatnosti".

Američki državljani Ričard Ajvazjan (Richard Ayvazyan), njegova supruga Marijeta Terabelian (Marietta Terabelian) i njihova rođaka Tamara Dadjan (Tamara Dadyan) osuđeni su u odsustvu na 17, šest i 11 godina zatvora kao dio kriminalne mreže zbog prevare američkog fonda, nakon čega su pobjegli iz zemlje.

Za bjeguncima je tragao FBI (Federal Bureau of Investigation) koji je nudio 20.000 dolara za informacije koje bi dovele do njihovog hapšenja, objavili su istraživačka mreža CIN (Centar za istraživačko novinarstvo) iz Crne Gore i američki Los Anđeles Tajms (Los Angeles Times).

Ajvazijan i njegova supruga Terabelian su u Sjedinjenim Državama osnovali više fiktivnih firmi, kako bi iskoristili program pomoći koji je odobrio američki Kongres za pomoć manjim preduzećima u vrijeme korona krize.

Američki sud je u junu prošle godine proglasio osam članova kriminalne mreže krivim. Osim trojke koja je pobjegla u Crnu Goru, za izvlačenje novca iz Fonda osuđeni su i brat i supruga Ričarda Ajvazjana.

Bjegunci su sletjeli u Tivat početkom septembra 2021. godine, a uz sebe su imali lažne meksičke pasoše pod imenima Roberto Niko De Leon (Ajvazijan) i Natali Rose Perez Garsija (Terebellian), dok je Tamara Dadjan imala lažni britanski pasoš pod imenom Isabela Angela Adamos.

Po dolasku u Crnu Goru Ajvazijan je osnovao firmu "Leon Enterprises" koja je bila registrovana u Porto Montenegru u Tivtu koja mu je poslužila da, u decembru, dobije jednogodišnju boravišnu dozvolu.

FBI je u međuvremenu na osnovu pristupa, iz Crne Gore, jednom sumnjivom bankarskom računu uputio molbu vlastima da provjere osobe koje se nalaze u Crnoj Gori. Troje milionera su uhapšeni u februaru ove godine.

Američke vlasti su od Crne Gore zatražile da oni budu izručeni, ali do toga još nije došlo, jer je u toku postupak pred podgoričkim Višim sudom u Podgorici.

Sudija za istragu Suzana Mugoša odredila je ekstradicioni pritvor za Ajvazijana i Terabelian koji može trajati do šest mjeseci, ali se na zahtjev SAD može produžiti za još dva mjeseca.

Kako su objavili CIN CG i LA Tajms, načelnik Odsjeka Uprave policije (UP) za međunarodnu operativnu saradnju Dejan Boljević nije mogao sa sigurnošću da kaže zašto su se bjegunci odlučili da borave u Crnoj Gori:

"Prema informacijama koje smo dobijali prilikom traganja za njima, nijesu imali lokalne kontakte ili nešto slično. Ima dosta informacija o poslovnim mogućnostima kada su u pitanju nekretnine ovdje u Crnoj Gori. Možda zato."

Porodica je novac koristila za luksuzan život, između ostalog na kupovinu dijamanata, “roleks” staova ali i nekretnina u Los Anđelesu, među kojima je i zalog za 3,25 miliona dolara vrijednu kuću ali i još dvije, od kojih je jednu, ispostaviće se po računima za komunalije, koristila majka Terabelian, navode CIN CG I LA Times.

Bračni par Ajvazijan - Terabelian je do izricanja presude boravio u kućnom pritvoru, odnosno nosio nanogice.

Pet dana prije nego što će sletjeti u Crnu Goru, oni su presjekli nanogice, ostavili oproštajno pismo za svoje troje maloljetne djece i pobjegli sa psom.

XS
SM
MD
LG