Administracija predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) uvela je u petak sankcije za dva najveća ruska proizvođača nafte, veliki projekat tečnog prirodnog gasa i više od 100 tankera u ruskoj "floti u senci", u, kako američki zvaničnici kažu, najznačajnijim ekonomskim merama protiv Rusije.
Sankcije, koje je Bela kuća objavila, nekoliko dana pre nego što je Bajden ode s funkcije, imaju za cilj da dodatno umanje mogućnosti Rusije da finansira invaziju na Ukrajinu, koja je sada u trećoj godini. Nafta je najvažniji izvor prihoda Rusije, činiće više od trećine njenog budžeta.
Nove mere usmerene su na Gasprom njeft i Surgutneftegas, drugi i četvrti najveći proizvođači nafte u Rusiji, kao i na 183 broda koji prevoze rusku naftu i naftne derivate na strana tržišta, prenela je redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Na listi sankcionisanih kompanija se našla i Naftna industrija Srbije (NIS) zbog toga što je njen većinski vlasnik ruski Gasprom njeft.
Bajdenova administracija je takođe sankcionisala "neprozirne" trgovce ruskom naftom, više od 30 kompanija sa sedištem u Rusiji koje posluju s naftnim poljima i više od deset vodećih ruskih energetskih zvaničnika i rukovodilaca.
SAD i Evropa uveli su sveobuhvatne finansijske i tehnološke sankcije Rusiji u danima posle početka invazije na Ukrajinu 24. februara 2022, ali su bile oprezne u kažnjavanju ruskog energetskog sektora iz zabrinutosti zbog uticaja na globalne cene energenata.
Cene nafte i prirodnog gasa su u početku skočile iz straha od poremećaja na tržištu, ali su se za nekoliko meseci vratile na predratne nivoe. U pokušaju da zadrže protok ruske nafte i istovremeno smanje prihode Moskve, SAD i Evropska unija uvele su gornju granicu cene ruske nafte od 60 dolara po barelu počevši od decembra 2022. godine, preteći da će sankcionisati svaku brodarsku kompaniju koja se ne pridržava toga.
U pokušaju da zaobiđe gornju granicu cena, koja je bila slabo primenjivana, Rusija je kupila stotine naftnih tankera na međunarodnim tržištima koja se obično nazivaju "flotom u senci".
Rusija je nastavila da ubire stotine milijardi dolara prihoda od energenata uprkos sankcijama, što je navelo ukrajinske pristalice da traže od Bajdenove administracije da uvede šire mere i strožu primenu.
U razgovoru s novinarima pre nego što su sankcije zvanično objavljene, visoki zvaničnici administracije objasnili su svoju odluku da krenu s dodatnim energetskim sankcijama sada, samo 10 dana pre nego što napuste funkciju, rekavši da je dinamika ponude i potražnje nafte povoljnija.
Najnovije mere će "značajno" povećati rizik od sankcija povezanih s kupovinom i preprodajom ruske nafte, rekli su visoki zvaničnici administracije.
Neki eksperti su rekli da se Bajden uzdržavao od većih sankcija Rusiji sve do predsedničkih izbora u SAD 5. novembra kako ne bi ugrozili šanse njegove stranke. Visoka inflacija, uključujući visoke cene energije, bila je glavni problem tokom kampanje. Bajdenova Demokratska partija izgubila je na izborima za predsednika i oba doma Kongresa.
Sankcije objavljene u petak takođe su usmerene na veliki projekat tečnog prirodnog gasa (LNG) na ruskom Arktiku, one koji su uključeni u ruske metalne i rudarske sektore i visoke zvaničnike Rosatoma, državne kompanije za civilne nuklearne elektrane.
"Ove sankcije su usmerene i na rusku naftu i LNG, i očekujemo da će naše akcije koštati Rusiju više milijardi dolara mesečno", rekao je visoki administrativni zvaničnik.
On je rekao da će se mere "nadovezati na nedavne akcije koje su eskalirale pritisak na rusku ekonomiju i primorale Kremlj na teške izbore".
Zvaničnici su rekli da nove sankcije imaju za cilj da ojačaju Ukrajine u eventualnim pregovorima za okončanje rata.
Sankcije su najavljene pre inauguracije novoizabranog republikanskog predsednika Donalda Trampa (Trump), koji želi da pregovori s Rusijom o okončanju rata počnu ubrzo posle njegovog povratka u Belu kuću, ali nije naveo kada bi to moglo da bude.
Američki zvaničnici koji su informisali novinare rekli su da ne mogu da govore u ime nove administracije, ali su naveli da je jedan broj republikanskih članova Kongresa pozvao Ministarstvo finansija da uvede sankcije kakve su najavljene u petak.
Krajem novembra, Bajdenova administracija je uvela sankcije protiv Gasprombanke, jednog od najvećih ruskih kreditora, i više od 50 drugih finansijskih institucija, što je izazvalo nagli pad rublje. Slabost valute mogla bi da ubrza inflaciju i poveća kamatne stope, povećavajući pritisak na ekonomiju.