Ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Bosni i Hercegovini Michael Murphy razgovarao je u srijedu sa članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom.
Na sastanku je istaknuo snažnu podršku SAD suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, objavila je Ambasada Sjedinjenih Država na Twitteru.
Ambasador Murphy je ukazao i na podršku njegove zemlje pozicioniranju BiH u euroatlantskoj zajednici.
Tokom razgovora sa Dodikom, američki ambasador je istaknuo značaj funkcionalnih državnih institucija, te efikasnih i odgovornih subjekata koji su fokusirani da građanima omoguće prosperitetnu budućnost.
Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), najveće partije u RS, počeo je na jesen prošle godine sa najavama osnivanja entitetskih institucija i neustavnim prenosom nadležnosti.
Uslijedilo je to nakon što je bivši visoki predstavnik, Valentin Inzko, u julu prošle godine nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje negiranje genocida, nakon čega su se predstavnici vlasti iz RS na državnom nivou povukli iz procesa odlučivanja.
Među prvima je započet proces osnivanja entitetske agencije za lijekove, 20. oktobra prošle godine, iako državna Agencija postoji od 2009. godine, dogovorom dva entiteta.
Prema zaključcima sjednice Narodne skupštine RS od 10. decembra 2021, Vlada RS je zadužena da u roku od šest mjeseci uputi parlamentu na razmatranje zakon o porezu na dodatnu vrijednost, zakon o akcizama, zakon o visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS, kao i zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti.
Za sada, u proceduri je jedino Zakon o visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS, čiji Nacrt je usvojen u entitetskom parlamentu 10. februara, i trenutno je u fazi javne rasprave.
Potezi u entitetu Republika Srpska ka stvaranju paralelnih institucija su naišli na jednoglasnu osudu Evropske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Američko Ministarstvo finansija je 5. januara objavilo proširenu listu sankcija za djela korupcije, kojom je obuhvaćen i Milorad Dodik.
U međuvremenu, predstavnici iz RS su se vratili u državne institucije, ali na način da u svom odlučivanju uvažavaju stavove i odluke institucija iz RS", kako je navedeno u zaključcima sa sjednice Narodne skupštine RS od 1. februara.