Ruski Vrhovni sud odbio je žalbu zatvorenog disidenta i novinara Vladimira Kara-Murze na 25-godišnju zatvorsku kaznu, najdužu izrečenu protivniku Kremlja u postsovjetskoj Rusiji.
Osuđen je za "diskreditaciju" ruske vojske i izdaju zbog opaski koje je dao u govorima van Rusije u kojima je kritikovao politiku Kremlja.
Početkom maja Kara-Murza je dobio Pulitzerovu nagradu 2024. za komentare za svoje članke objavljene u Washington Postu.
Kara-Murza je uhapšen 2022. godine, po povratku u Rusiju nakon govora u Sjedinjenim Državama i Evropi gdje je predsjednika Vladimira Putina nazvao ratnim zločincem zbog njegove odluke da napadne Ukrajinu.
Kara-Murza koji ima ruski i britanski pasoš više puta je osuđivao ruski rat u Ukrajini, kritikovao ruskog predsjednika Vladimira Putina i lobirao za sankcije Zapada Moskvi. Mjesec dana prije hapšenja, Putin je zabranio kritikovanje rata.
Uhapšen je dva mjeseca nakon što je započeta invazija Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Novinari RSE u zatvoru
Četvoro novinara Radija Slobodna Evropa trenutno je nepravedno zatvoreno.
Alsu Kurmaševa je novinarka Tatarsko-baškirskog servisa RSE u Pragu u Češkoj koja ima američko i rusko državljanstvo. Optužena je da se nije registrovala kao strani agent, što je krivično djelo za koje je maksimalna kazna pet godina zatvora.
Među novinarima RSE koji su zatvoreni u Bjelorusiji su Ihar Losik bloger saradnik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u junu 2020. i osuđen na 15 godina zatvora.
Andrej Kuznečik je web urednik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u novembru 2021. i osuđen na šest godina zatvora zbog optužbi za ekstremizam. Losik i Kuznečik su zatvoreni u Bjelorusiji.
Vladislav Jesipenko je saradnik Crimea.Realities, reporterskog projekta Ukrajinskog servisa RSE koji je zatvoren na poluostrvu Krim. Trenutno služi petogodišnju kaznu zbog lažnih optužbi za posjedovanje eksploziva.
Detaljnije o njihovim slučajevima možete čitati ovdje.