Ukrajina i Rusija izrazile su interes za prijedlog nuklearnog nadzornog tijela UN-a za stvaranje zaštitne zone oko nuklearne elektrane Zaporožje, koju je okupirala Rusija, rekao je njen šef Rafael Grossi.
Obje zemlje su u kontaktu s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) i postavljaju mnoga pitanja o toj ideji, koja ima za cilj spriječiti vojne aktivnosti, poput granatiranja koje je oštetilo dalekovode elektrane i ugrozilo njenu sigurnost, rekao je Grossi na konferenciji za novinare u Beču 12. septembra.
Rusija je preuzela kontrolu nad nuklearnom elektranom ubrzo nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju svoje zemlje na Ukrajinu 24. februara.
Grossijevi komentari dolaze dan nakon što je Enerhoatom, ukrajinsko državno preduzeće koje je odgovorno za elektranu, saopštilo da je njen posljednji radni reaktor zatvoren iz sigurnosnih mjera.
IAEA je saopćila da je obnovljen rezervni dalekovod za elektranu, čime se obezbjeđuje eksterna struja koja je potrebna za gašenje, a istovremeno se brani od rizika od pada.
Ukrajinske vlasti su 7. septembra pozvale stanovnike u oblastima oko elektrane pod kontrolom invazijskih ruskih snaga da se evakuišu radi sopstvene bezbjednosti.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u telefonskom razgovoru 11. septembra da je okupacija elektrane od strane ruskih trupa razlog zašto je njena sigurnost ugrožena, saopštilo je francusko predsjedništvo. Putin je okrivio ukrajinske snage, navodi se u saopštenju Kremlja.
Borbe oko elektrane, najveće nuklearne stanice u Evropi, izazvale su strah od potencijalne nuklearne katastrofe.
Rusija je optužila Ukrajinu da pokušava silom da vrati fabriku, navode koje Kijev negira.
Ukrajina i Zapad optužuju Rusiju da je postavila teško naoružanje na lokaciju, znajući da Ukrajina vjerovatno neće pucati na nju. Moskva poriče te optužbe, ali se opirala naporima da se demilitarizira to područje kako bi se spriječila ekološka katastrofa.
Izvještavaju AFP, AP i Reuters