Rusija je lansirala još jedan talas dronova iranske proizvodnje na Kijev i njegovu okolinu, ali je ukrajinska protivvazdušna odbrana oborila skoro sve njih i nema neposrednih izveštaja o žrtvama, saopštila je vojska 27. marta.
Teške borbe nastavile su se u Bakhmutu i oko njega.
Uzbuna za vazdušni napad prvobitno proglašena kasno 27. marta u regionima Kijeva, Černigova, Sumija, Dnjepropetrovska, Zaporižja i Luganska kasnije je proširena na regione Hersona, Žitomira i Kirovograda.
"Ruske snage su koristile 15 jurišnih bespilotnih letjelica Shahed-136 za zračne napade na Ukrajinu, a 14 ih je uništila ukrajinska vojska", navodi se u dnevnom biltenu Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine.
Vjerovatnoća izvođenja daljih raketnih i zračnih udara ostaje velika na cijeloj teritoriji Ukrajine, upozorio je Generalštab.
Serhij Popko, načelnik vojne uprave grada Kijeva, izvestio je da je 12 dronova oboreno tokom noći u blizini ukrajinske prijestonice.
Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko izvijestio je o eksplozijama u opštinama Obolon i Svjatošin glavnog grada. Požar je zahvatio prodavnicu u okrugu Svjatošin, ali je brzo suzbijen i nije bilo prijavljenih žrtava, rekao je Kličko.
Na istoku, Generalštab je saopštio da su borbe bjesnile na nekoliko frontova u regionu Donjecka, gdje su ukrajinske snage odbile 62 napada u posljednja 24 sata.
Ruske snage nastavile su s napadima na Bakhmut, razrušeni rudarski grad koji je postao epicentar ofanzive Moskve.
U posljednje vrijeme ruska vojska je također pojačala granatiranje Marjinke i Avdijivke, dva grada pod ukrajinskom kontrolom na periferiji grada Donjecka, a koji su od 2014. godine pod kontrolom snaga koje podržava Moskva.
U Avdijevki rusko granatiranje zatvorilo je sve javne službe, a opštinski radnici su evakuisani. U gradu je ostalo samo oko 2.000 civila od predratnog stanovništva od oko 30.000.
Vitalij Barabaš, načelnik vojne uprave Avdijivke, rekao je da su kontinuirana ruska bombardovanja pretvorila grad u "mjesto iz postapokaliptičnih filmova".
U međuvremenu, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je 27. marta iznenadnu posjetio položaje na prvoj liniji u regiji Zaporižja, gdje se sastao i sa šefom UN-ovog nuklearnog nadzornog tijela Rafaelom Grosijem kako bi razgovarao o zaštiti najveće nuklearne elektrane u Evropi.
Zelenski je rekao šefu Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) da nije moguće vratiti sigurnost u elektranu dok Rusija još uvijek kontroliše postrojenje.
"Bez trenutnog povlačenja ruskih trupa i osoblja iz nuklearne elektrane Zaporižje i susjedne teritorije, sve inicijative za obnovu nuklearne sigurnosti i sigurnosti uopšte osuđene su na propast", rekao je Zelenski Grosiju, navodi se u saopštenju iz ureda predsjednika.
On je takođe skrenuo pažnju na stalni pritisak ruskih snaga pod kojim je osoblje elektrane, navodi se u saopštenju.
"Sastao sam se sa Zelenskim danas u gradu Zaporižja i imao bogatu razmjenu o zaštiti Zaporižje nuklearne elektrane i njenog osoblja. Ponovio sam punu podršku IAEA nuklearnim postrojenjima Ukrajine", napisao je Grossi na Twitteru.
Ured Zelenskog saopštio je i da se predsjednik sastao s trupama "na prvim pozicijama" u regiji Zaporižja.
Najnovije borbe su uslijedile nakon što je kancelar Olaf Scholz rekao da je Njemačka isporučila Ukrajini 18 od obećanih naprednih borbenih tenkova Leopard.