Ivan Ždanov, prognani saradnik Alekseja Navaljnog, je objavio službeno pismo tužilaca iz Jamalskonenečkog autonomnog okruga u kojem se navodi da su poništili odluku istražitelja iz avgusta, a koja je bila protiv pokretanja istrage o smrti ruskog opozicionara.
U pismu se navodi da je slučaj proslijeđen Istražnom komitetu. U avgustu je Navalnijeva udovica Julija Navalnaja rekla da su ruske vlasti odbile da pokrenu istragu o smrti njenog supruga.
Navaljni, otvoreni kritičar Kremlja, umro je u februaru u arktičkom zatvoru dok je služio 19-godišnju kaznu zbog optužbi za ekstremizam koje je odbacio kao politički motivisane.
Vrhovni sud Rusije je prethodno 20. avgusta produžio istražni pritvor trojici advokata koji su nekada zastupali ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog, a sada se suočavaju sa optužbama za ekstremizam, objavio je Associated press.
Sud je takođe odbio da njihov slučaj prenese drugom sudu, iako je odbrana navela sukob interesa.
Vadim Kobzev, Igor Sergunin, and Alexei Liptser uhapšeni su u oktobru u slučaju koji se u to vrijeme smatrao sredstvom za pojačavanje pritiska na najžešćeg neprijatelja Kremlja.
Vlasti su optužile advokate da su koristili status branilaca kako bi prenosili pisma zatvorenog političara njegovom timu, služeći tako kao posrednici između Navaljnog i kako su ih nazvali, 'ekstremističke grupe'.
Organizacije Navaljnog u Rusiji — Fondacija za borbu protiv korupcije i ogromna mreža regionalnih kancelarija, stavljene su van zakona i označene kao ekstremističke grupe 2021. godine. To je bio korak koji je izložio krivičnom gonjenju sve koji su s njim bili povezani.
Aleksej Navaljni je pronađen mrtav u zatvoru u Sibiru prije šest mjeseci pod sumnjivim okolnostima, u svojoj 47.godini.
Branioci trojice advokata su podnijeli zahtjev Vrhovnom sudu da njihov slučaj izmjesti iz suda u regiji Vladimir, tvrdeći da ovaj nije objektivan ili nepristrasan. Odbrana je tvrdila da je većina dokaza tužilaštva prikupljena u raciji organa za provođenje zakona koju smatraju nezakonitom, a koju je naredio viši sud u istoj regiji, što predstavlja sukob interesa.
Takođe se tereti da su sudovi u Vladimiru vršili pritisak na advokate Navaljnog da otkriju poverljivu komunikaciju sa njim prije smrti Navaljnog u udaljenom arktičkom zatvoru.
Sam Navaljni je služio zatvorske kazne od ukupno više od 30 godina, uključujući i optužbe za ekstremizam povezane s njegovim antikorupcijskim aktivizmom.
On i njegovi saveznici odbacili su sve optužbe protiv njega, navodeći da su politički motivisane i optužili Kremlj da želi da ga zatvori doživotno.
Ruske vlasti su u februaru takođe stavile na potjernicu još dvoje advokata Navaljnog. Jedna od njih, Olga Mihajlova, koja je deceniju branila političara, rekla je da je optužena za ekstremizam nakon što je pobegla iz zemlje.
Drugi, Aleksandar Fedulov, takođe je prošle godine rekao da više nije u Rusiji.