Ruski oligarh Pavel Antov, koji je navodno kritikovao rat u Ukrajini, poslednji je u nizu istaknutih i bogatih Rusa koji su umrli pod misterioznim okolnostima od početka ruske invazije, pišu svetski mediji.
Misteriozne okolnosti
Bogati ruski biznismen i poslanik pronađen je mrtav nakon što je izgleda pao s hotelske terase u Indiji, ubrzo pošto je drugi ruski državljanin s kojim je putovao umro u istom hotelu, saopštila je u utorak, 27. avgusta, indijska policija.
Antov, osnivač mesnog konglomerata Vladimir Standard, za koga su ruski mediji naveli da je kritikovao granatiranje Kijeva, poslednji je ruski magnat koji je umro pod misterioznim okolnostima otkako je Rusija napala Ukrajinu u februaru, piše Njujork tajms (The New York Times).
On i Vladimir Budanov bili su deo turističke grupe koja je posetila okrug Rajagada u indijskoj državi Odiša.
Budanov (61) je preminuo od srčanog udara u hotelu prošle nedelje, a Antov, koji je upravo napunio 65 godina, pao je s hotelske terase i preminuo tokom vikenda, rekao je Rasmi Randžani Pradhan, inspektor policije Odiše.
"Da li je smrt gospodina Antova samoubistvo pitanje je za istragu", rekao je Pradhan i dodao da je medicinskom izveštaju navedeno da je do smrti došlo slučajno.
Ruski konzul u Kolkati Aleksej Idamkin rekao je za ruske medije da policija ne vidi "kriminalne elemente u ovim tragičnim događajima".
Antov je bio poslanik vladajuće Jedinstven Rusije u skupštini grada Vladimir gde je bio na čelu odbora za agrarnu politiku i ekologiju. On je i jedan od najbogatijih ruskih poslanika, pošto prema Forbsu Rusija, ima prijavljeni godišnji prihod od oko 140 miliona dolara.
Sporna poruka
Smrt Antova je poslednja u nizu neobjašnjenih umiranja ruskih tajkuna od početka ruske invazije, od kojih su mnogi otvoreno kritikovali rat, ukazuje BBC.
Antov je, međutim, letos negirao da je kritikovao rat u Ukrajini nakon što se sporna poruka pojavila na njegovom Vocap (WhatsApp) nalogu.
On je, prema toj poruci, u junu reagovao na ruski raketni napad na stambeni blok u Kijevu u kojem je poginuo jedan muškarac, dok su njegova sedmogodišnja ćerka i njena majka ranjene.
U poruci na nalogu Antova se opisuje kako je porodica izvučena iz ruševina: "Izuzetno je teško sve ovo nazvati kao bilo šta osim terora".
Poruka je obrisana, a Antov je potom na društvenim mrežama objavio da je pristalica predsednika Vladimira Putina, "patriote moje zemlje", kao i da podržava rat.
On je insistirao da je poruka došla od nekoga s čijim se mišljenjem o "specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini" snažno ne slaže, dodajući da se poruka slučajno pojavila i da je u pitanju veoma neugodan nesporazum.
Sumnjivi smrtni slučajevi
Od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru, bilo je više od 20 sumnjivih smrti istaknutih Rusa, ističe Tajms (The Times) i ukazuje da su navodna samoubistva izvršili zvaničnici energetskih giganata kao što su Gasprom, Novatek i Lukoil.
Energetski analitičar Mihail Krutihin rekao je u septembru da je moguće da se Kremlj "rešava" ljudi koji imaju pristup osetljivim informacijama, dok su drugi sugerisali da kriminalne bande koriste rat za poravnavanje starih računa.
S druge strane, finansijer i kritičar Kremlja Bil Brauder (Bill Browder) koji je imao veliki investicioni portfolio u Rusiji, sugerisao je da su biznismeni možda ubijeni pošto su odbili da pomognu finansiranje rata u Ukrajini.
Među istaknutim Rusima koji su od početka invazije na Ukrajinu umrli pod sumnjivim i nerazjašnjenim okolnostima je i predsednik ruske naftne kompanije Lukoil, 67-godišnji Ravil Maganov, ukazuje Vašington post (The Washington Post).
On je preminuo nakon što je navodno pao s prozora moskovske bolnice, gde je bio na lečenju posle zastoja srca. Ruski mediji su povodom njegove smrti objavili oprečne izveštaje i nije bilo jasno da li je Maganova smrt posledica samoubistva, nesreće ili nečeg zlokobnijeg.
U prvim nedeljama invazije, Lukoil se izdvojio kao jedini ruski proizvođač nafte koji je pozvao na okončanje rata u Ukrajini. U saopštenju objavljenom samo nekoliko dana posle početka invazije 24. februara, Lukoil je izrazio "zabrinutost zbog tekućih tragičnih događaja u Ukrajini" i pozvao na "trenutni prekid oružanog sukoba".
U aprilu je telo Sergeja Protosenje, bivšeg glavni menadžer gasnog giganta Novateka, pronađeno u vili u Španiji zajedno s telima njegove supruge i njihove 18-godišnje ćerke.
Španski medij Telesinko (Telecinco) preneo je da je policija pronašla majku i ćerku u odvojenim prostorijama s ubodnim ranama. Protosenja je pronađen u dvorištu, gde se navodno obesio.
Istog meseca, Vladislav Avajev, bivši potpredsednik Gasprombanke, pronađen je mrtav u svom stanu u Moskvi pored supruge i ćerke.
Među istaknutim ruskim biznismenima koji su umrli ove godine je i Aleksandar Buzakov, šef velikog ruskog brodogradilišta specijalizovanog za izgradnju nenuklearnih podmornica, navodi CNN, dodajući da je on iznenada preminuo prošle nedelje, a da vlasti nisu navele uzrok smrti.
Bivši rektor Moskovskog instituta za vazduhoplovstvo Anatolij Geraščenko umro je u septembru u nesreći pod neodređenim okolnostima, naveo je taj institut.
Sredinom septembra, ruski biznismen Ivan Pečorin, koji je bio glavni menadžer Korporacije za razvoj Dalekog istoka i Arktika, pronađen je mrtav pošto se, prema ruskim državnim medijima, udavio nakon što je ispao iz motornog čamca u Japanskom moru u blizini grada Vladivostok.
Još jedan visoki menadžer Lukoila, Aleksandar Subotin, pronađen je mrtav u blizini Moskve u maju nakon što je navodno posetio šamana.
Facebook Forum