Dostupni linkovi

Erdogan: Rusija se vraća sporazumu o izvozu ukrajinskog žita


Rusija se složila u sredu, 2. novembra, da nastavi učešće u dogovoru koji je uz posredovanje Turske i Ujedinjenih nacija omogućio transport ukrajinskog žita kroz Crno more, izjavio je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan.

On je rekao da je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu obavestio turskog ministra odbrane Hulusija Akara da će sporazum o koridoru za humanitarno žito "biti nastavljen na isti način kao i ranije" od srede u podne.

Predsednik Turske je izjavio da će prioritet biti isporuka žita afričkim zemljama, medju kojima su Somaliju, Džibuti i Sudan, jer je Rusija izrazila zabrinutost da će većina žitarica da završiti u bogatijim zemljama.

Juče je ruski predsednik Vladimir Putin rekao Erdoganu da želi "stvarne garancije o striktnom poštovanju Istanbulskog sporazuma", posebno da Kijev ne koristi humanitarni koridor u vojne svrhe, pre nego što se potencijalno ponovo pridruži dogovoru o žitu.

Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je Rusija pristala da nastavi da obavlja svoju ulogu u sporazumu nakon što je od Kijeva dobila pismene garancije da Ukrajina neće koristiti morski koridor za vojne akcije protiv Moskve, navodi se u saopštenju.

Rusija je tokom vikenda suspendovala svoje učešće u dogovoru o žitu, optužujući Ukrajinu za napad bespilotonom letelicom na njenu crnomorsku flotu. Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je u ponedeljak da je saobraćaj brodova iz luka na jugu Ukrajine zaustavljen, nazvavši ga "neprihvatljivim".

Ministarstvo odbrane saopštilo je u sredu da se Ukrajina formalno obavezala da će koristiti koridore bezbednog transporta kroz Crno more "isključivo u skladu sa odredbama Crnomorske inicijative", pozivajući se na odvojene sporazume koje su potpisale Moskva i Kijev 22. jula koje podržavaju UN i Turska. 22. jula.

Brodovi natovareni žitom napustili su Ukrajinu u utorak uprkos tome što je Rusija suspendovala svoje učešće u sporazumu uz posredovanje UN, a koji je imao za cilj da obezbedi siguran prolaz kritičnih zaliha hrane namenjenih delovima sveta koji se bore sa glađu.

Ali, Ujedinjene nacije su saopštile da brodovi neće ploviti u sredu, što je izazvalo zabrinutost u vezi sa budućim isporukama.

Ujedinjene nacije i Turska su u julu sklopile odvojene sporazume sa Rusijom i Ukrajinom kako bi osigurale da Afrika, Bliski istok i delovi Azije dobiju žito i drugu hranu iz regiona Crnog mora tokom ruskog rata u Ukrajini.

Izvor: AP
XS
SM
MD
LG